Pasażerów jednego z miejskich autobusów w ostatnim czasie zaskoczył grający na akordeonie mężczyzna. Jeden z Czytelników Olsztyn.com.pl przesłał do redakcji film z opisem zdarzenia: - Wsiadł na centrum razem z małą dziewczynką. Początkowo myślałem, że założył plecak tyłem na przód. A potem okazało się, że to akordeon. Zaczął grać, a dziewczynka chodziła i zbierała pieniądze. Nikt z pasażerów nie zareagował, paru dało kilka monet. Wysiedli na kolejnym przystanku.
Kierowca - mimo możliwości zakomunikowania, że w pojeździe znajduje się osoba wyłudzająca pieniądze - nie zrobił tego. Podczas kolejnego tego typu zdarzenia, "sprawy w swoje ręce" wzięli pasażerowie, co w wiadomości opisał nam kolejny Czytelnik Olsztyn.com.pl.
- Wsiadł razem ze mną do tramwaju na skwerze Wakara. Chwilę później wyjął akordeon z torby i zaczął grać. Nie spodobało to się jednemu z podróżujących. Podszedł do grajka i wytłumaczył, że zakłóca ciszę – donosi.
Według przepisów porządkowych obowiązujących w transporcie zbiorowym organizowanym przez gminę Olsztyn (roz. II, § 6 pkt. 9) zabrania się gry na instrumentach muzycznych i korzystania z urządzeń mogących zakłócić spokój w pojeździe oraz jakichkolwiek urządzeń nagłaśniających bez zgody ZDZiT. Oznacza to, że muzykant mógł podczas podróży złamać przepisy.
"Przejazdowi grajkowie" znani są w innych miastach Polski. Najczęściej mają romskie pochodzenie. Według szacunków ministerstwa administracji, na terenie Polski żyje ich ok. 17 tysięcy.
Nazwa "Romowie" pochodzi od romskiego słowa "rrom" oznaczającego zarówno człowieka i mężczyznę. Słowo to może mieć głębsze korzenie w sanskryckim "doma", które oznaczało niższą kastę muzyków i tancerzy wędrownych. Używane dawniej określenie tego ludu - "Cyganie", ma większe konotacje emocjonalne. Przez część Romów uznawane jest za pejoratywne – kojarzy się z żebrakami i przestępcami.
Historia Romów sięga średniowiecza, kiedy podczas wojen między muzułmańskimi najeźdźcami a Radżputami (rycerzami) postanowili opuścić Indie. Od tamtej pory przemieszczali się na zachód, docierając w okolicach XV wieku do krajów zachodniej Europy.
Istotnym elementem kultury romskiej są tradycyjne profesje. Powiązane jest to z systemem kastowym, jaki panował w Indiach, gdzie określone grupy powinny zajmować się danymi zadaniami. I tak Romowie mogą parać się rzemiosłem (kowalstwo, wyrób mebli, produkcja cegieł, obróbka kamieni, złotnictwo), handlem, pracą najemną (np. na roli) i rozrywką – wróżbiarstwem, wykonywaniem muzyki i innymi różnego rodzaju formami ulicznej rozrywki, jak żonglowanie, sztuka iluzji czy akrobacje na linie.
Komentarze (29)
Dodaj swój komentarz