Ośrodek Kreatywny Strych tworzy młoda fundacja dwóch artystów Rafała Mikułowskiego (malarza, projektanta, który wszczął ideową polemikę z marszałkowską Rebelią kultury tworząc ruch Antyrebelia) i Marceliny Chodynieckiej-Kuberskiej (artystki, projektantki zajmującej się przestrzenią miejską, byłej "Pani od estetyzacji" Olsztyna). Twórcy spotkali się budując niezależne wystawy w Koszarach Dragonów, marząc o rewitalizacji tych przestrzeni najpierw przez kulturę a dopiero potem przez inwestycje.
Artyści, mieszkając na wsi, stworzyli fundację w małym miasteczku Jeziorany, o którym wszyscy słyszeli w radio, ale nikt nie wie gdzie ono jest. Jeziorany były miejscem kręcenia, ale chyba i inspiracją do scenariusza serialu TVP ''Stacyjka''. Jeziorany pokazane są w filmie jako zapomniane miasteczko marazmu i beznadziei, z którego odjechał już dawno ostatni pociąg. Miasteczko, które ogarnięte jest klątwą, która powoduje, że ''tu nic się nie udaje". W serialowej stacyjce miasteczko ożywiają artyści, tworząc lokalną telewizję, mają misję przywrócenia wiary społeczności w samą siebie i odkrycia na nowo wartości swojego miasteczka.
Z prawdziwymi Jezioranami jest podobnie, miasteczko jest urocze, ma bardzo dużo zabytków i piękny rolniczy krajobraz jednak sami mieszkańcy, a nawet przedsiębiorcy nie wierzą, że dotrą do nich turyści.
- Często słyszy się takie zdanie " Tu nikt nie przyjeżdża bo tu nie ma nic - tu nie warto czegokolwiek robić, bo tu i tak nikt nie przyjeżdża" ten zamknięty krąg chcemy przerwać pokazując, że siłami lokalnych artystów, dzieciaków i społecznych pomocników można stworzyć to coś – informuje Marcelina Chodyniecka-Kuberska. - Zdecydowaliśmy się więc, stworzyć bez żadnych dofinansowań, niezależny programowo ośrodek kultury i rewitalizacji prowincji Warmii i Mazur, lokalną gazetę i galerię prezentującą lokalnych artystów – dodaje.
Otwarcie galerii odbędzie się 27 czerwca o godzinie 16.00 na rynek w Jezioranach. Galeria mieści się na samym środku rynku.
Podczas otwarcia zaprezentowana zostanie wystawa dzieci z Kreatywnego Strychu oraz fragment wystawy Warsztaty Warmińskie prezentującą twórców ludowych i współczesne rzemiosło regionu
- Na wystawie będzie można kupić prace dzieci oraz stworzone przez nas pamiątki, wszystkie zakupy w galerii pomagają utrzymać ten niezależny ośrodek kultury – dodaje Chodyniecka-Kuberska.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz