Badania Fundacji Łódź skupiają się na czterech obszarach. Sąd to baza rozwoju (ludność, problemy społeczne, środowisko, lojalność), dobrostan (sytuacja mieszkaniowa, infrastruktura, poziom szczęścia), praca i perspektywy utrzymana się oraz zarządzanie i współrządzenie (finanse miasta, zarządzanie, aktywność obywatelska).
Kierowany przez prof. Roberta Kozielskiego zespół ustalił, że najlepiej rozwijającymi się miastami są Kraków, Gdańsk i Wrocław. Na wyniki te wpłynęła zarówno analiza danych, jak i opinie mieszkańców. Co ciekawe, gdyby oprzeć badanie na samych danych, zajmujący 4. miejsce Poznań zostałby liderem. O wiele wyżej uplasowałby się także Olsztyn.
W ogólnym rankingu stolica Warmii i Mazur znalazła się na 14. (z 19) miejsc. Niżej oceniane były tylko Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Białystok, Łódź i Kielce.
Bardziej interesująca perspektywa rysuje się po dokładnym przestudiowaniu badanych obszarów. Obszarem, w którym przoduje Olsztyn, jest... infrastruktura życiowa, wpływająca na dobrostan ludzi. Pod tym względem miasto znajduje się na 4. miejscu, tuż za Białymstokiem, Gdańskiem i Gdynią.
Olsztyn radzi sobie dobrze także pod względem dbałości o środowisko oraz zarządzania miastem (w obu kategoriach na miejscu 6.). W kategoriach takich jak bezpieczeństwo, zamożność mieszkańców, rynek pracy czy finanse największe miasto warmińsko-mazurskiego znajduje się w środku tabeli.
Opierając ocenę rozwoju miast na wskaźnikach wtórnych, Olsztyn znajdowałby się na 6. miejscu. Na ogólną ocenę miasta wpływa jednak ocena z perspektywy mieszkańców. Nie są oni łaskawi dla stolicy Warmii i Mazur, według których znajduje się ona na końcu tabeli. Gorszą opinię o swoim mieście mają tylko mieszkańcy Kielc.
Niewiele niższą pozycję od rankingu ogólnego Olsztyn zajął także pod względem odczuwanego przez mieszkańców poziomu szczęścia (16. miejsce), Na tym samym miejscu największe miasto warmińsko-mazurskiego plasuje się także od względem zaangażowania mieszkańców.
Interesujące są także indeksy pozytywnych i negatywnych doświadczeń. W pierwszym z nich stolica Warmii i Mazur zajęła 14. pozycję. Zupełnie inaczej jest pod względem negatywnych doświadczeń. W tym rankingu Olsztyn zajął niechlubne, pierwsze miejsce.
Największe miasto województwa znalazło się także na 17. miejscu pod względem preferowanych do zamieszkania i życia miejscowości. Jeżeli chodzi o lojalność mieszkańców do swojej "małej ojczyzny", również nie ma szału - Olsztyn ponownie znajduje się na przedostatnim miejscu, tuż przed Kielcami.
Czy to oznacza, że mieszkańcy odradzają zamieszkanie w Olsztynie? Niekoniecznie. Tutaj również stolica Warmii i Mazur znalazła się na przedostatnim miejscu, tuż przed Gdynią.
Wśród Polaków panuje przekonanie, że narzekanie jest naszym narodowym sportem. Barometr w pewnym sensie wskazuje, że mistrzostwa w narzekaniu mogliby wygrać olsztynianie. Choć sytuacja największego miasta Warmii i Mazur nie jest idealna, pod wieloma względami jest lepsza, niż może się wydawać mieszkańcom.
Na początku kwietnia w swoim rankingu portal Business Insider uznał Olsztyn za najlepsze miasto do życia w Polsce. Więcej informacji w artykule Olsztyn najlepszym miastem do życia w Polsce. Poznań zdetronizowany.
Komentarze (28)
Dodaj swój komentarz