Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z odpoczynkiem na wsi są kleszcze. W naszym regionie występuje bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Zakażeniu sprzyja fakt istnienia wielu ośrodków wypoczynkowych na terenach zalesionych. To idealne siedliska dla kleszczy, które zwykle przebywają wzdłuż, dróg, ścieżek leśnych, porośniętych trawiastą roślinnością.
Pamiętajmy by podczas przebywania w takich miejscach nosić ubrania ochronne, czyli wysokie buty, długie spodnie, bluza z długim rękawem, jasne gładkie ubranie i co ważne - okrycie głowy. Unikajmy siadania na trawie i pod krzewami. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy swoje ciało i ubranie.
W przypadku stwierdzenia obecności kleszcza na skórze należy usunąć go w całości przy użyciu pęsety (nie palców!) Jak to zrobić? Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnij go zdecydowanym prostym ruchem na zewnątrz. Następnie zdezynfekuj ukąszenie.
Pamiętajmy również by nie korzystać z niestrzeżonych kąpielisk, nawet jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich. Po żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu.
Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad pozwoli na prawdziwy, bezpieczny wypoczynek na łonie natury.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz