Z początkiem tego roku weszło nowe prawo, które sprawia, że użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. Znika tym samym opłata za użytkowanie wieczyste, którą zastąpiła opłata przekształceniowa równa kwocie za użytkowanie wieczyste w ostatnim roku.
Wydaje więc się, że zmienia się niewiele. Nic bardziej mylnego. Ci, którzy zdecydują się wnieść opłatę przekształceniową jednorazowo, z góry otrzymają bonifikatę w wysokości 60 proc. dla użytkowników gruntów Skarbu Państwa – w przypadku płatności w 2019 r., w kolejnych latach bonifikata maleje o 10 proc. rocznie. Takie same zasady dla gruntów miejskich przyjęli olsztyńscy radni.
Jak zakłada jednak ustawa - nic nie stoi na przeszkodzie, by udzielane przez władze samorządowe bonifikaty za grunty miejskie były wyższe niż te przewidziane prawem dla gruntów Skarbu Państwa.
O takie rozwiązanie wnioskuje radny Zjednoczonej Prawicy Michał Wypij, który dziś złożył projekt uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Olsztyn, zabudowanych na cele mieszkaniowe.
Istota proponowanej zmiany dotyczy podniesienia wysokości bonifikaty dla mieszkańców Olsztyna do 98% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Przez kolejnych 5 lat bonifikata zmniejszałaby się o kolejne 10 procent.
- Mieszkańcy naszego miasta zasługują na traktowanie na równi z mieszkańcami innych polskich miast: Warszawy, Białegostoku czy Kętrzyna. Panie Prezydencie, czas zdjąć nogę z krtani olsztyńskich rodzin i przyjąć proponowany projekt uchwały. Dziękuję radnym opozycyjnym za poparcie wniosku, liczę na szybkie przyjęcie uchwały przez Radę Miasta Olsztyna – poinformował radny Wypij.
Komentarze (13)
Dodaj swój komentarz