Ogrody deszczowe to rozwiązania, które zbierają deszczówkę, stopniowo oddając ją do ekosystemu. Powstają zarówno w pojemnikach, ale i wprost w gruncie.
- Pierwszy taki ogród powstaje dzięki aktywistom z „Zaułka optymistów”. To sąsiedzka super grupa, która walczy o jak najładniejszą przestrzeń wokół miejsca ich zamieszkania. „Ogród deszczowy” powstaje w ramach projektu realizowanego w konkursie „Podwórka z natury” i jak zapewniają mieszkańcy, to dopiero początek ich aktywności. Trzymam kciuki i deklaruję pomoc, bo takie działania zawsze trzeba wspierać – poinformował prezydent Olsztyna.
Ogród powstaje na olsztyńskim Zatorzu. Grupa sąsiedzka Zaułek optymistów, która wygrała kolejną edycję miejskiego konkursu ''Podwórka z natury'', na zbudowanie ogrodu deszczowego otrzymała dodatkowe wsparcie w wysokości 9 tysięcy złotych.
Ogród deszczowy będzie nie tylko estetycznym, ale i pragmatycznym rozwiązaniem. Powstanie ogrodu pomoże wykorzystywać deszczówkę.
Grupa sąsiedzka Zaułek optymistów do tej pory zagospodarowała połowę podwórka. Walczą więc o kolejne środki z budżetu obywatelskiego.
- Jest to tylko początek naszych prac, które wymagają uzupełnienia. W roku 2017 pisaliśmy pismo do Pana Prezydenta w sprawie zagospodarowania tego terenu. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo, w którym Pan Prezydent ze względu na brak środków, odsyła nas do korzystania z lokalnych programów integrujących i wspierających inicjatywę mieszkańców. Dlatego właśnie liczymy na OBO. Pozyskanie środków z OBO pozwoliłoby nam w pełni zrealizować koncepcję zagospodarowania podwórka, a także stworzyć miejsce spełniające funkcje otwartego miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Wykonanie powyższych prac poprawi estetykę otoczenia oraz komfort mieszkańców – informuje grupa Zaułek optymistów.
W ramach środków, które ewentualnie udałoby się pozyskać z OBO, mieszkańcy chcą wykonać między innymi miejsca parkingowe, wiatę na rowery, czy wiaty na śmieci.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz