Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2020-12-09 17:00

Monika Smolik

Chcą upamiętnić mroczną stronę Kortowa. Senat UWM przyjął stanowisko w sprawie

Chcą upamiętnić mroczną stronę Kortowa. Senat UWM przyjął stanowisko w sprawie
Kacper Kozłowski, Michał Woźnica i Michał Zarecki złożyli we wrześniu kwiaty pod lapidarium poświęconym pochowanym w Kortowie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

We wrześniu informowaliśmy o tym, że grupa studentów przekazała rektorowi UWM prof. Jerzemu Przyborowskiemu list otwarty z prośbą o utworzenie ścieżki edukacyjnej poświęconej wojennej historii Kortowa. Senat UWM przyjął stanowisko w tej sprawie.

reklama

We wrześniu w artykule: „Chcą, aby studenci poznali mroczną historię Kortau [ZDJĘCIA]” informowaliśmy, że studenci - Michał Woźnica, Kacper Kozłowski i Michał Zarecki - przekazali rektorowi UWM prof. Jerzemu Przyborowskiemu list otwarty z prośbą o utworzenie ścieżki edukacyjnej poświęconej wojennej historii Kortowa. Inicjatywa została poparta przez niektóre olsztyńskie i ogólnopolskie instytucje, stowarzyszenia oraz władze regionu. Wśród ok. 100 sygnatariuszy znajdują się między innymi: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, arcybiskup Józef Górzyński oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

– Zakład (psychiatryczny) w Kortowie został otwarty w 1886 roku. Prężnie się rozwijał. Początkowo był to jeden z największych zakładów w Prusach Wschodnich. W 1939 roku rozpoczęła się „Akcja T-4”, która miała na celu „eliminację życia niewartego życia”, jak to określali naziści na czele z Adolfem Hitlerem. Ta akcja polegała na tym, że pacjenci chorzy psychicznie, niezdolni do pracy albo chorzy nieuleczalnie, którymi nie interesowały się ich rodziny, padali ofiarą morderstw. Pacjenci z Kortowa byli przewożeni do innych instytucji w głębi Rzeszy. Kortowo jest miejscem tzw. „Akcji Lange”, która polegała na przewożeniu pacjentów do obozu koncentracyjnego w Działdowie (Soldau) – wyjaśnił nam wówczas Michał Woźnica.

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 27 października przyjął stanowisko w tej sprawie.

Potępiając wydarzenia, które rozgrywały się w okresie II wojny światowej na terenie dzisiejszego kampusu uniwersyteckiego, Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uznaje Uniwersytet za Pomnik Historii i wyznacza datę swego Święta dniem upamiętnienia Ofiar obu zbrodniczych reżimów i rekomenduje wpisanie daty 1 czerwca, jako dnia corocznego oddawania hołdu i czci Pomordowanym zarówno w czasie nazistowskiej Akcji T-4, jak i podczas sowieckiego mordu. [...] Senat UWM w Olsztynie uznaje za zasadne ufundowanie tablicy pamiątkowej ze stosowną sentencją i usytuowanie jej przy ul. Oczapowskiego 10 - w obecnym miejscu pamięci [...} Ponadto [...] rekomenduje wprowadzenie do oferty przedmiotów ogólnouczelnianych przedmiotu zawierającego treści związane z tragiczną historią Kortowa dotyczącą okresu II wojny światowej

- czytamy w piśmie senatu.

Pełną treść stanowiska można zobaczyć poniżej (obraz można powiększyć).

W dokumentach niemieckich oraz pracach naukowych z Niemiec jest mowa o ok. 1312 pacjentach, którzy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Działdowie lub do innych zakładów w głębi Rzeszy. Większość z nich nie przeżyła.

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • wedrfg 2020-12-09 20:54:44 77.111.*.*
    kiedy upamiętnią ofiary shitibanku? Od razu lepiej studentów spychajcie z urwiska. Po co reklamujecie przestępczy bank??
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl