Dziś jest: 03.02.2025
Imieniny: Błażeja, Oskara
Data dodania: 2025-02-03 08:30

Krzysztof Brągiel

Ciężki sprzęt przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Biogazownia pnie się w górę [WIDEO]

Ciężki sprzęt przy ul. Lubelskiej w Olsztynie. Biogazownia pnie się w górę [WIDEO]
Przy ZGOK-u na ul. Lubelskiej powstaje biogazownia
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

Olsztyn już wkrótce dołączy do miast posiadających biogazownię. Od kilku miesięcy przy lokalnym ZGOK-u trwają prace, których finałem będzie nowoczesne narzędzie do przetwarzania bioodpadów. Instalacja pozwoli na wykorzystanie do 30 tys. ton odpadów organicznych rocznie.

reklama

W październiku 2024 prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk w towarzystwie wojewody Radosława Króla symbolicznie otworzyli budowę biogazowni przy Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi na ul. Lubelskiej.

- Dzięki tej instalacji, ZGOK zwiększy swoje zdolności produkcyjne oraz możliwości rozwoju. Nasza gospodarka odpadami będzie spełniała założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Ale przed nami konieczność zbudowania dobrze funkcjonującego systemu selektywnej zbiórki bioodpadów, w szczególności odpadów kuchennych – mówił jesienią prezydent Robert Szewczyk.

Wizualizacja olsztyńskiej biogazowni, źródło: UM w Olsztynie

- Dla regionu warmińsko-mazurskiego powstanie tej instalacji to duży krok naprzód. Olsztyn i jego okolice są tradycyjnie związane z rolnictwem, a biogazownia pozwoli efektywnie wykorzystywać odpady rolne, co stworzy dodatkowe korzyści ekonomiczne dla lokalnych rolników i przedsiębiorców – dodał wojewoda Radosław Król.

Na miejscu budowy byliśmy niedawno z kamerą, aby sprawdzić postęp prac. Przestrzeń przy ZGOK-u coraz śmielej zaczyna przypominać obrazki z wizualizacji. Zbiorniki przyszłej biogazowni pną się w górę. Na placu budowy roi się od ciężkiego sprzętu m.in. ładowarek, koparek czy dźwigów.

Biogazownia ma kosztować 67 mln zł (netto), a jej rozruch planowany jest na IV kwartał 2025 roku. W Olsztynie zostanie użyta technologia określana jako fermentacja mokra dwustopniowa, w konfiguracji z pełną kogeneracją do 1 MW. Umożliwi ona wykorzystanie do 30 tys. ton bioodpadów rocznie.

W 2025 roku, zgodnie z dyrektywą UE, gminy muszą osiągnąć poziom recyklingu na poziomie 55 proc. Większość samorządów w Polsce ma problem z osiągnięciem unijnego celu. Wynika to z faktu, że nie segregujemy odpadów tak dobrze, jak powinniśmy. Zwłaszcza odpadów biodegradowalnych – kuchennych.

Dlatego, gdy już biogazownia w Olsztynie ruszy kluczowe będą nawyki mieszkańców, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. - Wyrzucanie odpadów biodegradowalnych do odpadów zmieszanych jest marnotrawstwem. Jeżeli będziemy poprawnie segregować te odpady, umożliwimy naszym gminom uzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu i uniknięcie milionowych kar – podkreślała jesienią ubiegłego roku główny technolog ZGOK-u, Katarzyna Żurek.

Biogazownia w Olsztynie będzie kolejną w regionie. Duże inwestycje w zakresie transformacji energetycznej uruchomiono w ostatnim czasie w Ostródzie i Półwsi (powiat iławski). W mieście nad jeziorem Drwęckim wiosną 2024 roku odebrano kocioł na paliwo biomasowe (zrębka drzewna) [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gaz, biomasa i fotowoltaika. Tak Ostróda odchodzi od węgla]. W Półwsi koło Zalewa jesienią ubiegłego roku uruchomiono natomiast biogazownię, która pozwala na przetworzenie blisko 40 tysięcy ton odpadów organicznych rocznie.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • PiB 2025-02-03 11:03:34 37.31.*.*
    No i to jest w koncu jakaś sensowna inwestycja, a nie deweloperskie bloki.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • bubu 2025-02-03 10:47:07 88.156.*.*
    Patrząc na to jak uruchamiali spalarnię, obstawiać kiedy to wybuchnie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
  • Nie dla Bonżura 2025-02-03 09:59:43 138.199.*.*
    Czy Szanowny Redaktor sprawdził czy mają krzyże? Proporczyk Prezesa? Ojca Dyrektora? Kapucyna biją? Spowiadają się i płacą na tacę? Zaszczepieni wszystkimi dawkami? Klękają i połykają czy wypluwają? Należy wiedzieć
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Ols 2025-02-03 08:44:02 31.0.*.*
    Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne mieszkając w domku? Na osiedlach bloków mają brązowe kontenery a co z osiedlami domków?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl