Ministerstwo sportu odniosło się do interpelacji posła PO, Jacka Protasa, byłego marszałka naszego województwa, w której pytał o możliwość uwzględnienia w przyszłorocznej edycji "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu" dofinansowania obiektów piłkarskich w dużych aglomeracjach miejskich. Poseł chciał wiedzieć jaka jest szansa na przyznanie środków na modernizację wysłużonego już stadionu w Olsztynie. Fatalna infrastruktura sportowa nieomal pozbawiła Olsztyn I ligi, a w budżecie miasta wciąż nie ma środków na remont obiektu.
- Przy okazji organizacji turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz w efekcie licznych inwestycji samorządowych Polska dysponuje bazą stadionów piłkarskich światowej klasy. Dzięki wsparciu finansowemu resortu sportu utworzone zostało solidne zaplecze sportowe, na które składają się m.in. treningowe boiska pełnowymiarowe oraz mniejsze, ogólnodostępne boiska piłkarskie, wybudowane w ramach programów: Blisko Boisko, Moje Boisko – Orlik 2012, Budowa pełnowymiarowych płyt piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią, Budowa boisk wielofunkcyjnych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży, terenowe programy rozwoju bazy sportowej, a także wcześniej wspomniane stadiony piłkarskie dla najwyższych klas rozgrywkowych, w tym Stadion Narodowy. W związku ze znaczną poprawą ogólnego stanu bazy boisk i stadionów piłkarskich oraz z uwagi na konieczność kierowania środków finansowych – które wciąż są dalece niewystarczające w stosunku do zgłaszanych przez podmioty potrzeb inwestycyjnych – na wsparcie innych obszarów infrastruktury sportowej w kraju, zasadniczo dla Ministerstwa nie jest priorytetem dofinansowanie budowy lub modernizacji profesjonalnych stadionów piłkarskich. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że komercyjny kontekst funkcjonowania tego typu obiektów, przy jednoczesnym przeznaczaniu na ich budowę środków publicznych, budzi wątpliwości w zakresie zgodności takiego działania z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej – nawet pomimo ich ostatniej liberalizacji (Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu). Jednocześnie, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Sportu i Turystyki stara się w jak największym stopniu wspierać finansowo wszelkie zamierzenia inwestycyjne, których realizacja ma na celu rozwój bazy dla sportu w Polsce. W bieżącym roku do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu złożonych zostało 90 zgłoszeń dotyczących inwestycji dla sportu wyczynowego, na łączną wnioskowaną kwotę dofinansowania blisko 940 mln zł, podczas gdy średnioroczny budżet na inwestycje w ramach tego programu wynosi ok. 150 mln zł. Odnosząc się do możliwości dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej modernizacji stadionu miejskiego w Olsztynie w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, uprzejmie informuję, że nie jest to niemożliwe i Miasto Olsztyn może wystąpić do Ministra Sportu i Turystyki o przyznanie dofinansowania na modernizację – czytamy w piśmie z ministerstwa.
Ubieganie się o dofinansowanie w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu przebiega dwuetapowo. Pierwszym etapem jest wpisanie inwestycji do Planu Wieloletniego. Drugim zaś ujęcie w Planie Rocznym i przyznanie dofinansowania.
Nabór zgłoszeń do Planu Wieloletniego prowadzony jest przez cały rok. O wpisanie do Planu Rocznego na 2018 roku ubiegać się można do 15 marca przyszłego roku.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz