Jako pierwszy gości przywitał prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. Stwierdził, że wtorkowe obchody to kolejny rozdział wspólnej historii, którą władze miasta chcą nadal kontynuować.
- Zmieniają się prezydenci, zmienia Europa i świat, a my cały czas możemy liczyć na naszych przyjaciół z Offenburga - mówił prezydent.
Historia dwóch miast sięga roku 1981. Wówczas w ramach spontanicznej akcji, nazwanej "Polenhilfe" rada miasta w Offenburgu postanowiła przygotować pomoc humanitarną dla Olsztyna. Włączył się w nią przedsiębiorca i właściciel firmy spedycyjnej, Georg Dietrich. Do końca roku 6 razy wizytował stolicę Warmii i Mazur z transportami leków, żywności i ubrań. Ostatnia wizyta zakończyła się w przededniu wprowadzenia stanu wojennego.
Offenburg i Olsztyn w linii prostej dzieli ponad 1050 km
Współpraca kontynuowana była przez kolejne lata, gdy w ramach Mostu Bożonarodzeniowego do Olsztyna przybywały kolejne transporty. W 2006 roku funkcję organizatora tego wydarzenia przejęła Fundacja Georga i Marii Dietrichów. Małżeństwo wspierało finansowo budowę Liceum Katolickiego, działalność Szpitala Dziecięcego oraz remont Konkatedry św. Jakuba. Szczególne zasługi położyli dla olsztyńskich uczelni, umożliwiając powstanie Katedry Filologii Germańskiej oraz budowę siedziby Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Za zasługi dla Olsztyna otrzymało w 1998 roku honorowe obywatelstwo miasta.
Nadburmistrz Offenburga i Prezydent Olsztyna (fot. Mateusz Sikorski / Olsztyn.com.pl)
O współpracy mówił Marco Steffens, nadburmistrz Offenburga od 2018 roku. Podkreślił, że każda wizyta w Olsztynie (odbył ich do tej pory cztery) to "niesamowite przeżycie".
- Mam wrażenie, że mamy bardzo serdeczną relację z miastem i cieszę się z tego - stwierdził.
Współpraca między stolicą Warmii i Mazur, a położonym w Badenii-Wirtembergii miastem odbywa się na wielu płaszczyznach. Steffens jako jeden z najważniejszych aspektów wskazał szkoły wyższe - UWM i Szkołę Wyższą w Offenburgu.
- Uczelnie maja wspólne kierunki, studenci studiują na kierunkach, które mają podwójny dyplom - mówił nadburmistrz. - Jako miasto przyjmujemy także praktykantów z filologii germańskiej z Olsztyna.
Marco Steffens sprawuje urząd nadburmistrza od 2018 roku
Zapytany, czy współpraca będzie kontynuowana Steffens stwierdził, że jest to oczywiste.
- Z wielką radością patrzę na te 25 lat i życzę sobie kolejnych 25 lat. W tym kierunku będziemy pracować - dodał polityk.
W delegacji z Offenburga prócz nadburmistrza Marco Steffensa przybyli były nadburmistrz (1989-2002) i przewodniczący Fundacji im. Georga i Marii Dietrichów Wolfgang Bruder, zastępca przewodniczącego fundacji i córka Georga Dietricha Elvira Bleher-Dietrich z małżonkiem oraz rektor Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Offenburgu prof. Stephan Trahasch.
Stronę olsztyńską reprezentowali prezydenci Olsztyna, którzy przyczynili się do zacieśnienia współpracy i jej pielęgnacji: Andrzej Ryński, Janusz Cichoń, Czesław Jerzy Małkowski, Piotr Grzymowicz i Robert Szewczyk. Obecny był także ks. Andrzej Lesiński, były proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Jakuba w Olsztynie. Nie zabrakło także radnych, z przewodniczącym Łukaszem Łukszewskim na czele, prorektora UWM Pawła Pieńkosza, oraz przedstawicieli olsztyńskich szkół współpracujących z analogicznymi placówkami w Offenburgu.
Komentarze (31)
Dodaj swój komentarz