Smog, czyli mieszanina szkodliwych związków chemicznych i pyłów zawieszonych to zjawisko, które powoduje obciążenie dla układu oddechowego i krążenia. Polska wciąż jest na szczycie niechlubnej listy tak zwanej niskiej emisji, która powoduje to niepokojące zjawisko zanieczyszczania powietrza. Problem nasila się w sezonie grzewczym, a sprzyja mu niska temperatura i brak wiatru. Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika bowiem w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W Polsce nie istnieją żadne normy jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym.
Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM 10 (zawierającego substancje toksyczne, benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany – red.) wynosi 50 µg/m3.
* * *
Zastanawiasz się jaki czujnik smogu wybrać? Sprawdź dostępne czujniki w sklepie eltrox.pl
* * *
Poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla pyłu PM 2,5 ( (powstające w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych związków organicznych i trwałych związków organicznych – red.) to około 25 µg/m3.
Ubiegłej zimy Olsztyn zmagał się ze smogiem. W tym sezonie najpewniej problem powróci. Miasto szykuje się więc do walki, ale i bieżącego monitotorowania stanu jakości powietrza. Na początek na olsztyńskich osiedlach zamontowane zostaną specjalne czujniki.
Czujniki zostaną zakupione w grudniu i zostaną zamontowane na miejskich obiektach, tak aby na każdym osiedlu pojawiło się przynajmniej jedno urządzenie. Czujniki będą wskazywać podstawowe parametry związane z zanieczyszczeniem powietrza tj. PM10 oraz PM2,5. Dzięki aplikacji mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać stan czystości powietrza w danej części Olsztyna. Prowadzone będą również prognozy przedstawiające sytuację z 24-godzinnym wyprzedzeniem.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz