Data dodania: 2007-09-06 21:37
Czy miliony euro na Żuławy przepadną?
- pyta Mieczysław Aszkiełowicz Poseł ziemii Warmii i Mazur.Poseł jestem mocno zaniepokojony brakiem listy projektów indywidualnych dla Osi III Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w projekcie załącznika do Obwieszczenia Ministra Rozwoju
Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rozwoju Regionalnego za wdrażanie pięciu pierwszych Osi POIiŚ odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska, a brak ww. listy wynika z niedostarczenia listy do MRR przez Ministra Środowiska. Do tej pory w projekcie indykatywnej listy projektów kluczowych znajdowało się 8 projektów w Osi III, wśród których znajdował się również projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław”, przygotowany wspólnie przez Samorządy Województw Warmińsko-Mazurskiego i Pomorskiego. Z wielkim zaniepokojeniem zapoznałem się z projektem załącznika do Obwieszczenia, w którym nie ma żadnych projektów z zakresu Osi III „Zarządzanie i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska”- stwierdza parlamentarzysta - Znajdujące się w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim Żuławy Wiślane z racji najbardziej depresyjnego położenia i sąsiedztwa Zalewu Wiślanego są szczególnie narażone na powódź. W kraju nie ma drugiego takiego regionu, gdzie życie człowieka tak bardzo uzależnione jest od sprawnie działających stacji pomp, szczelnych wałów i drożnych kanałów. Praktycznie, co roku kilka miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej zostaje podtopionych, przez co wiele rodzin przeżywa dramat, a naprawa skutków wiążą się zawsze z ogromnym nakładem finansowym, którego brakuje nawet w tak dramatycznych chwilach.
Jak pokazały minione lata
sStan urządzeń melioracyjnych i osłony przeciwpowodziowej pozostawia jeszcze bardzo dużo do życzenia, przez co zagrożenie powodzią jest bardzo realne.
Dlatego też Samorządy dwóch województw opracowały wspólnie „Program Rewitalizacji Gospodarczej Obszaru Delty Wisły i Zalewu Wiślanego”, w którym zawarły szereg projektów przyczyniających się do rozwoju gospodarczego ww. terenu. Warto jednak podkreślić, że wartościując różne projekty, jako priorytet uznano zabezpieczenie powodziowe Żuław i uznano, że projekty realizujące to zadanie mają pierwszeństwo przed pozostałymi. Są one niezbędne, bowiem zmierzają nie tylko do ochrony Żuław przed powodzią, ale również warunkują rozwój gospodarczy rejonu najbardziej zagrożonego powodziami i wrażliwego na zawodne działanie infrastruktury melioracyjnej.
Czy na Żuławy przepadną obiecane miliony eury i czy Ministerstwo Środowiska skutecznie tym razem dostarczy projekt z listy Osi III do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który tworzy listę najbardziej potrzebnych inwestycjii?-pyta w interpelacji skierowanej do Ministra Środowiska Mieczysław Aszkiełowicz Poseł ziemii Warmii i Mazur.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz