Naturalne predyspozycje kobiet?
Głównym argumentem zwolenników tezy, iż opieka nad seniorami to zajęcie dla kobiet, jest ich naturalna predyspozycja charakterologiczna. Powszechnie uważa się, że kobiety są bardziej empatyczne oraz troskliwe. Panie są również postrzegane jako te, które lepiej zajmują się domem, a to przecież jeden z elementów opieki nad osobami starszymi. Wydaje się, że powyższe cechy charakteryzują bardziej kobiety niż mężczyzn, można jednak śmiało przypuszczać, iż nie są to żadne naturalne predyspozycje, a raczej wynik uwarunkowania kulturalnego i wychowania. Czy mężczyzna nie jest zdolny do przejawiania empatii? Czy nie potrafi solidnie i dokładnie wysprzątać mieszkania? Naszym zdaniem zdecydowanie jest to w zasięgu każdego mężczyzny, dlatego opieka osób starszych to praca również dla panów, przynajmniej jeśli pod uwagę bierzemy tylko naturalne predyspozycje.
Doświadczenie w opiece
Większość firm zatrudniających pracowników do opieki nad osobami starszymi, poszukuje ludzi z doświadczeniem. Z powodów, które wymieniono w powyższym akapicie, w Polsce większość zajęć polegających na opiece jest sprawowana przez kobiety. To one stanowią większą część personelu w domach spokojnej starości, hospicjach, a także szpitalach - pielęgniarz to wciąż rzadkość. Przewaga kobiet dotyczy również opieki nad niepełnosprawnymi czy dziećmi. Nawet w rodzinie - jeśli ktoś wymaga stałej opieki i pielęgnacji - sprostania temu zadaniu wymaga się od kobiet. O ile zatem opieka osób starszych jest pracą zarówno dla mężczyzn i kobiet, jeśli chodzi o ocenę ich predyspozycji, o tyle panom może być trudniej otrzymać zatrudnienie z powodu braku doświadczenia.
Dlaczego mężczyźni powinni opiekować się seniorami?
Opieka osób starszych jako praca na pełen etat, ale też jako obowiązek rodzinny, to zajęcie, którego z równym powodzeniem mogą się podejmować kobiety, jak i mężczyźni. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach mężczyźni sprawdzają się nawet lepiej, ze względu na tężyznę fizyczną. Opieka nad seniorem często wymaga wykorzystania siły - np. podczas przenoszenia podopiecznego na łóżko, czy też podtrzymywania go podczas kąpieli. Mężczyźni zasadniczo są silniejsi, co wynika z uwarunkowań biologicznych, przez co są lepiej przystosowani do takich zadań. Należy jednak pamiętać, iż nie każdy mężczyzna posiada siłę Herkulesa, a niektóre kobiety zawstydzają pod tym względem większość panów. Tym samym naszym zdaniem nie warto kierować się stereotypami, lecz należy każdy przypadek traktować indywidualnie. Jeżeli mężczyzna czuje powołanie i chęć do sprawowania opieki osób starszych, praca powinna być dla niego dostępna.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz