Ashwagandha jako adaptogen – co warto o niej wiedzieć?
Witania ospała to jeden z najpopularniejszych adaptogenów, które znalazły się ostatnio w centrum zainteresowania mieszkańców krajów zachodnich. Nie oznacza to jednak, że stanowią nowe odkrycie. Od wieków ajurweda korzysta z dobrodziejstw ashwagandhy, a od kilkudziesięciu lat jej właściwości pozostają potwierdzone naukowo. Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie?
Adaptogeny to nietoksyczne zioła, które wspierają człowieka w sytuacjach stresowych. Pomagają lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym, oddziałując nieswoiście i holistycznie na ustrój. Wykazano, że mogą przyczyniać się od odzyskania homeostazy (stanu wewnętrznej równowagi organizmu).
Witania ospała jako naturalny sposób na stres
Ashwagandha stała się ostatnio bardzo popularna w krajach zachodnich, ponieważ wielu jej mieszkańców skarży się na przewlekły stres. Krótkotrwały i umiarkowany jest naszym sprzymierzeńcem. Motywuje nas do działania, wyostrza zmysły i ułatwia koncentrację. Dzięki niemu, gdy orientujemy się, że za 5 minut odjedzie nasz pociąg, pędzimy na peron. Biegniemy szybciej niż zazwyczaj, bo wyrzut hormonów stresu skutkuje zwiększonym dopływem krwi do mięśni szkieletowych i uruchomieniem rezerw glukozy.
Niestety, dziś wielu z nas doświadcza przewlekłego napięcia nerwowego. Martwi nas nieprzewidywalna sytuacja polityczna i rosnąca inflacja. Odczuwamy niepokój, dostrzegając pierwsze oznaki zmian klimatycznych. Boimy się utraty pracy i rozpadu związku. Nasze zmartwienia nie ustępują po kilku czy kilkunastu minutach, towarzyszą nam na co dzień. Skutkuje to tym, że kortyzol utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Zakłóca tym samym prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Prowadzi do spadku odporności, pogorszenia pamięci, koncentracji, zaburzeń snu i dysregulacji emocjonalnej.
Ashwagandha pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Obfituje bowiem w antyoksydanty, czyli substancje neutralizujące wolne rodniki. Kiedy te reaktywne cząstki otrzymują elektrony od przeciwutleniaczy, przestają uszkadzać struktury komórkowe. Antyoksydanty słyną też z aktywności przeciwzapalnej. Witania ospała prawdopodobnie zaczęła je wytwarzać, aby uporać się ze stresem fizjologicznym. Rośnie w niezwykle wymagających warunkach środowiska, gdyż doświadcza suszy.
Ashwagandha jako wsparcie zdrowego snu
Wielu ludzi cierpi dziś na zaburzenia snu. Niektórzy nie potrafią zmrużyć oczu, inni wybudzają się w ciągu nocy. Skutkuje to przewlekłym zmęczeniem, pogorszeniem funkcji poznawczych i dysregulacją emocjonalną. Ashwagandha słynie z właściwości tonizujących i wyciszających. Zauważono, że wspomaga zdrowy sen.
Witania ospała w diecie sportowców
Witania ospała cieszy się sporym zainteresowaniem zawodowych sportowców i osób aktywnych fizycznie. Zaobserwowano bowiem, że może przyczyniać się do lepszej wytrzymałości organizmu. Wspiera zatem ludzi, którzy poprzez intensywne treningi przygotowują się do ważnych zawodów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przeszłości ashwagandha była podawana olimpijczykom. Prawdopodobnie wspomniana roślina adaptogenna łagodzi też stres, do którego dochodzi wskutek ćwiczeń fizycznych. Te bowiem nie tylko obciążają mięśnie, ale również układ nerwowy, który steruje ich pracą.
Dlaczego warto postawić na Ashwagandhę w kroplach?
Zainteresowała Cię ashwagandha? Krople wydają się dobrym rozwiązaniem. Ułatwiają bowiem jej spożywanie. Ponadto alkohol stanowi doskonały rozpuszczalnik. Za jego sprawą do roztworu przechodzą zarówno substancje polarne, jak i niepolarne. Ponadto etanol w naturalny sposób konserwuje ashwagandha krople. Ogranicza bowiem wzrost potencjalnych patogenów.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz