Przygotowanie do każdego wyjazdu to nie tylko zaplanowanie aktywności, sprawdzenie prognoz pogody czy spakowanie bagażu – zawsze warto poruszyć także zagadnienia związane z ubezpieczeniem turystycznym. Samo ubezpieczenie to po prostu dokument zawarty na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, na mocy którego ubezpieczyciel będzie ponosił koszty wybranych usług i świadczeń. Kupno ubezpieczenia jest szczególnie ważne w przypadku podróży do krajów, gdzie koszty danych świadczeń i usług są znacząco wyższe niż w Polsce, np. w Stanach Zjednoczonych. Nie znaczy to jednak, że wyjeżdżając do krajów o podobnym statusie jak Polska (lub niższym), ubezpieczenie nie jest potrzebne.
Należy bowiem postawić wyraźną granicę – przy podróżowaniu do wielu krajów ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, zawsze jednak jest potrzebne, gdyż gwarantuje o wiele lepszą ochronę podróżnego i stanowi nieocenioną pomoc w nieprzyjemnych i nieprzewidzianych zdarzeniach. Pamiętaj też, aby ubezpieczenie turystyczne na kilka dni zawsze kupować na nieco dłuższy okres niż przewidywany czas urlopu. W ten sposób zabezpieczysz się przed ewentualnymi zdarzeniami, które mogłby mieć miejsce przy okazji niespodziewanego wydłużenia pobytu.
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?
Zawartość polisy ubezpieczeniowej w dużej mierze zależy od tego gdzie i w jakim celu podróżujesz. Warto też zauważyć, że w niektórych przypadkach możesz korzystać z obowiązkowego ubezpieczenia. Chodzi tu np. o wycieczki zorganizowane przez biura turystyczne – każdy operator musi zapewnić ubezpieczenie uczestnikom wyjazdu, często są to jednak polisy podstawowe i nadzwyczaj okrojone. Przy wyjazdach do państw Unii Europejskiej dobrym wyjściem wydaje się być EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jednak to rozwiązanie ma także swoje wady. Wynikają one z faktu, iż o EKUZ mogą ubiegać się wyłączenie obywatele, którym przysługuje publiczna opieka zdrowotna w ich kraju. Wyjeżdżając poza Polskę z EKUZ możesz korzystać z opieki medycznej, lecz jedynie w takim zakresie, w jakim przysługuje ona obywatelom danego państwa, przez co możesz być zmuszony do ponoszenia dopłat za usługi i świadczenia zdrowotne.
Dlatego też najlepszym rozwiązaniem przy każdej podróży jest zakup osobnego ubezpieczenia. Możesz je nabyć online lub poprzez kontakt z konsultantem wybranego towarzystwa, np. Axa. Ten sposób jest zresztą polecany, gdyż doświadczony pracownik pomoże ci wybrać najlepszą ofertę do twoich potrzeb. A jak już wspomniano, wybór konkretnej polisy zależy od kilku czynników.
Absolutnym standardem w przypadku każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje koszty związane z leczeniem, takie jak koszty wizyty lekarskiej, badań czy leczenia ambulatoryjnego. Warto zwrócić szczegółową uwagę na zawartość tej części polisy, jej wyjątki oraz ostateczną kwotę całościową i samego leczenia ambulatoryjego. Kolejny element kompleksowego ubezpieczenia na kilka dni podróży to Assistance. Ta polisa pozwala na pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów związanych np. z transportem medycznym do kraju, dostępem do tłumacza, prawnika czy transportem pozostałych uczestników wycieczki.
Przed wyjazdem warto wykupić także ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), na mocy którego zostanie wypłacone ci odszkodowanie np. w przypadku doznanego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie OC to odszkodowanie świadczone na rzecz osób trzecich lub mienia, które doznało szkód w wyniku twojego nieumyślnego działania. Ponadto bardzo praktycznymi i użytecznymi wariantami ubezpieczeń podróżnych są m.in.:
- ubezpieczenie bagażu na wypadek zaginięcia, kradzieży lub uszkodzenia,
- ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa lub skrócenia wyjazdu,
- ubezpieczenie biernego uczestnictwa w zamieszkach lub aktach terroru,
- ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych.
Ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę – czy to możliwe?
A co w sytuacji, jeśli twój wyjazd odbywa się dosłownie za chwilę (np. za kilka dni), a ty wciąż nie masz ubezpieczenia? To żadna przeszkoda, możesz je nabyć online lub w placówce. Jednak decydując się na zakup ubezpieczenia podróżnego w ostatniej chwili, pamiętaj, że może ono obowiązywać dopiero dzień później niż data jego zakupu. Ponadto w niektórych biurach nałożona może być dodatkowa karencja, przez co polisa obejmie cię swoją ochroną np. po 1-2 dniach od przyjazdu. Warto też pamiętać, że pozostawienie zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę sprawia, że nie możesz dokładnie przejrzeć dostępnych ofert, co z kolei zwiększa ryzyko niewłaściwego wyboru. Dlatego jeśli to możliwe, zawsze kupuj ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim wyprzedzeniem.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz