Jak pielęgnować skórę w ciąży?
Ciąża jest okresem pełnym zmian, które obejmują nie tylko emocjonalne i fizyczne zmiany w ciele kobiety, ale także znacząco wpływają na kondycję jej skóry. Hormonalna burza może sprawić, że skóra staje się bardziej wrażliwa, sucha lub skłonna do przebarwień i zmian trądzikowych, sprawiając, że dotychczas używane kosmetyki przestają być efektywne, a czasem nawet nieodpowiednie.
Wzrost poziomu hormonów w ciąży może zaburzyć naturalną barierę ochronną skóry, przez co może być ona bardziej podatna na podrażnienia i suchość. Składniki, które dotychczas były tolerowane, teraz mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego warto stosować kosmetyki dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży.
Składniki zakazane i niezalecane w kosmetykach dla ciężarnych
Kobiety w ciąży szczególną uwagę powinny poświęcać składnikom zawartym w kosmetykach, by uniknąć tych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ciężarnej oraz rozwijającego się dziecka. Wśród substancji, których nie należy wówczas stosować, znajdują się:
- retinoidy,
- kwas salicylowy
- hydrochinon,
- ftalany,
- parabeny,
- olejki eteryczne (zwłaszcza olejek z szałwii muszkatołowej i rozmarynu),
- formaldehyd i jego donory.
Przyszłe mamy powinny dokładnie czytać etykiety kosmetyków, unikać produktów o nieznanych lub wątpliwych składach oraz konsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo stosowania niektórych produktów może zależeć od ich stężenia oraz sposobu użycia, dlatego zawsze warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą.
Bezpieczne składniki w kosmetykach dla kobiet w ciąży
Wybierając kosmetyki dla ciężarnych, istotne jest zwrócenie uwagi na składniki, które są bezpieczne zarówno kobiety, jak i jej dziecka. Wśród tych, które wspomagają pielęgnację skóry w tym wyjątkowym czasie, można wymienić:
- glicerynę,
- kwas hialuronowy,
- masło shea,
- oleje roślinne (np. kokosowy, jojoba, migdałowy),
- witaminę E,
- wodę termalną,
- cynk,
- niacynamid.
Trzeba pamiętać, że każdy produkt, nawet ten, który wydaje się być neutralny, może wywołać reakcje uczuleniowe, dlatego nowy kosmetyk warto przetestować na małym obszarze skóry przed aplikacją go na całe ciało.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz