Po tym, jak projekt dworca Zachodniego nie przypadł do gustu mieszkańcom Olsztyna oraz pełnomocnikowi prezydenta ds. estetyzacji miasta, Forum Rozwoju Olsztyna postanowiło stworzyć własną koncepcję. Była ona jednym z wariantów przebudowy obiektu, przedstawionym na spotkaniu.
– Zespół projektowy zaprezentował wizualizacje przyszłego dworca. Omawialiśmy przede wszystkim spójność koncepcji z otoczeniem dworca – poinformowała Halina Zaborowska-Boruch zastępca prezydenta Olsztyna.
W spotkaniu uczestniczyła także Magdalena Rafalska, miejska architekt oraz Anna Juszczyszyn, miejski konserwator zabytków.
- Przedstawiono nam nową koncepcję architektoniczną, która zakłada elewację strukturalną z wykończeniem laminatem drewnopodobnym oraz oświetleniem liniowym, podkreślającym poziomy podziału elewacji. Mieliśmy jednak drobne uwagi – informuje miejska architekt.
Koncepcja zakłada przede wszystkim remont, a nie przebudowę głównej bryły. W nowym projekcie dworca główna hala będzie znajdować się od strony peronów, jest tam także miejsce na nowe sanitariaty, punkt gastronomiczny i np. dwa kioski prasowe.
- Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać o tym ważnym dla mieszkańców budynku. Zdaję sobie sprawę z tego, że to tylko remont ale i tak cieszy nas ta inwestycja PKP. Zabiegaliśmy o nią już na etapie prac nad ulicą Artyleryjską – uzupełnia wiceprezydent.
Magdalena Rafalska dodaje, że dzięki rozmowie nad wyglądem dworca udało się wypracować pewne porozumienia i zachęcić zespół projektowy do uwzględnienia wytycznych dotyczących estetyzacji, małej architektury, barierek, systemu informacji miejskiej i ławek.
- Moje zaniepokojenie wzbudziły okrągłe okna budynku, bo nie pasują do otoczenia – uzupełniała Anna Juszczyszyn, miejski konserwator – o taką zmianę prosiliśmy.
Wszystkie propozycje, zanim zostaną zaakceptowane przez PKP – najpierw zostaną przedstawione mieszkańcom miasta . Władze Olsztyna zapowiedziały, że będą się interesować projektem dworca, ponieważ chcą, aby budynek współgrał z otoczeniem i dzięki tym rozmowom są na to duże szanse.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz