Uniwersytet Indonezyjski (UI) opublikował wyniki swego rankingu o nazwie UI GreenMetric World University Ranking. Jest to inicjatywa zapoczątkowana w 2010 r. Rok wcześniej UI zorganizował międzynarodową konferencję na temat światowych rankingów uniwersyteckich. Eksperci orzekli, że ówczesne kryteria stosowane do oceniania uniwersytetów nie uwzględniały tych, którzy podejmują wysiłki na rzecz zmniejszenia śladu węglowego w walce z globalnymi zmianami klimatu.
Zdawaliśmy sobie sprawę, że wiele uniwersytetów podejmuje działania dla poprawy ich zrównoważonego rozwoju. Dostrzegliśmy w ten sposób potrzebę opracowania jednolitego systemu, odpowiedniego dla tysięcy uniwersytetów na świecie, którego wyniki pozwolą na ranking i szybkie porównania ich zaangażowania w rozwiązywanie problemów zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko
– czytamy w opisie rankingu.
Pod uwagę są brane takie kryteria jak: otoczenie i infrastruktura; energia i zmiany klimatu; programy przetwarzania odpadów; zmniejszanie zużycia wód gruntowych, zwiększanie programów ochrony przyrody i ochrony siedlisk; polityka transportowa w celu ograniczenia liczby pojazdów prywatnych; edukacja i badania. Na ranking składa się 39 szczegółowych wskaźników.
Na szczycie podium znalazł się Uniwersytet Wageningen w Holandii, drugi jest Oxford, a trzeci Uniwersytet w Gronigen także z Holandii.
Spośród polskich uczelni ranking UI odnotowuje dziewięć. Na pierwszym miejscu w Polsce znalazła się Politechnika Gdańska, przed Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na czwartym jest Uniwersytet Gdański, za nim Politechnika Krakowska.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zadebiutował w rankingu, zajmując szóste miejsce w Polsce i 770. na świecie. Za olsztyńską uczelnią uplasowały się Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie.
UWM został doceniony za gospodarkę odpadami oraz edukację i badania naukowe.
W rankingach GreenMetric 2020 r. odnotowano 956 uniwersytetów w 84 krajach.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz