Teresa R. M. została oskarżona o to, że prowadząc gabinet stomatologiczny na terenie Olsztyna, zawarła w roku 2008 i 2011 umowy z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie których mogła udzielać pacjentom świadczenia opieki zdrowotnej w postaci leczenia stomatologicznego refundowanego przez NFZ. Jednak wskazane wyżej umowy nie były przez oskarżoną należycie realizowane. Według ustaleń prokuratora, nieprawidłowości miały polegać między innymi na tym, że oskarżona, w przekazywanych do NFZ raportach statystycznych o wykonanych świadczeniach stomatologicznych, miała podawać nieprawdziwe informacje, wykazując między innymi świadczenia, których nigdy nie wykonała, bądź też, że wykonała je pacjentom nieodpłatnie w ramach zawartej umowy, podczas gdy w rzeczywistości pobrała ze te świadczenia opłaty. Były to takie świadczenia, jak np. usunięcie zęba, lakierowanie zębów, czy opracowanie i odbudowa zęba.
Teresa R. M. w latach 2009-2017 miała poświadczyć w ten sposób nieprawdę w dokumentacji około 2,8 tys. pacjentów przekazywanej do NFZ, natomiast łączna wartość wypłaconej jej przez tę instytucję nienależnej refundacji świadczeń medycznych wyniosła kilkaset tysięcy złotych.
Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 20 grudnia 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Na jednym z kolejnych terminów rozprawy oskarżona przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze, któremu nie sprzeciwił się prokurator.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 20 stycznia 2025 r. przychylił się do wniosku oskarżonej o wydanie wyroku skazującego uznając, że w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte pomimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Sąd przychylając się do tego wniosku miał na uwadze w szczególności, że oskarżona zadeklarowała naprawienie szkody wyrządzonej swoim działaniem.
Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 31 stycznia 2025 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Teresę R. M. za winną wszystkich zarzucanych jej czynów z tym ustaleniem, że stanowią one jedno przestępstwo popełnione w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru. Sąd skazał za to oskarżoną na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby. Sąd wymierzył oskarżonej także karę grzywny w kwocie 10 tys. zł. Ponadto, Sąd orzekł wobec oskarżonej obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę pokrzywdzonemu – Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie kwoty 497 037,39 zł.
Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz