Czym różni się materac medyczny od normalnego?
Materace są zbudowane z różnorodnych materiałów i tworzyw. Jedne są bardziej przyjazne dla człowieka i środowiska, a inne mniej, jednak są tańsze w produkcji. Najprostsze materace są zazwyczaj wykonane z pianki poliuretanowej, a bardziej zaawansowane modele z pianek termoelastycznych lub lateksowych.
W przypadku materacy medycznych wszystkie elementy powinny być atestowane i zapewniać odpowiednią trwałość, higienę i klimat wewnątrz materaca oraz ergonomię, czyli dopasowanie się materaca do kształtu ciała i zapewnieniu odpowiedniego wsparcia poszczególnych jego partii.
Certyfikowane materace medyczne mają za sobą wiele prób i testów, na różnych płaszczyznach i dlatego można mieć pewność, że spełniają one swoje prozdrowotne zastosowanie.
Materace medyczne - modele
Na rynku jest wielu producentów materacy, część z nich ma w ofercie produkty medyczne. Warto zwrócić uwagę na zaufane firmy o dobrej opinii jak Hilding, Janpol czy Materasso. W asortymencie tych producentów znajdziemy materace wysokiej jakości, certyfikowane i o różnych właściwościach.
Materace rehabilitacyjne
Tego typu materace są pomocne przy dolegliwościach układu mięśniowo- kostnego. Odpowiednia konstrukcja dopasowuje się do kształtu kręgosłupa i zmniejsza nacisk na przylegające do niego mięśnie, co powoduje wysoki komfort snu. Materac Makarena wyprodukowany przez przodującą firmę Hilding to materac sprężynowy, dwustronny, o różnych twardościach: H1 - miękkiej, z pianki termoelastycznej i H2 - średniej, z pianki lateksowej. Posiada renomowany certyfikat AEH przyznawany przez Szwajcarski Instytut AEH.
Materace ortopedyczne
Takie materace są tworzone z myślą o osobach z chorym kręgosłupem. Mają zapobiegać pogłębianiu się wad postawy i łagodzić ból związany ze schorzeniem. Materace te powinny dostosowywać się do ułożenia ciała i nacisku poszczególnych punktów, jak głowa, ramiona czy biodra, aby kręgosłup spoczywał w odpowiedniej pozycji.
Przykładem materacy ortopedycznych jest materac Atena firmy Janpol. Jest wyprodukowany z pianki lateksowej, która oprócz właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych posiada wysoką elastyczność oraz sprężystość. Dzięki temu idealnie dostosowuje się do kształtu ciała i szybko wraca do swoich kształtów. Materac jest w korzystnej cenie, a jego właściwości są potwierdzone certyfikatami.
Materace przeciw odleżynom
Dla osób, które dużo czasu spędzają w łóżku, należy stworzyć odpowiednio komfortowe warunki, które przeciwdziałają powstawaniu odleżyn. Materace te powinny być miękkie i wygodne, a przy tym przewiewne. Takie właściwości posiada materac firmy Materasso, Viscogreen Lux. Wykorzystane są w nim ekologiczne półprodukty: pianki Biogreen i Viscogreen powstały na bazie naturalnego oleju rycynowego, dodatkowo materac nasączony jest ekstraktem z aloesu i wyciągiem z eukaliptusa. Oprócz właściwości relaksacyjnych ma to również działanie antybakteryjne.
Materace antyalergiczne
Wszystkie certyfikowane materace medyczne mają właściwości antyalergiczne. Tworzywa wykorzystane do produkcji powinny zapewniać jak najlepszą wentylację oraz zapobiegać rozwojowi bakterii i pleśni.
*****
Przy zakupie materaca warto zwracać uwagę na posiadane certyfikaty, a nie tylko zapewnienia producenta. Chociaż każdy wprowadzony na rynek materac musi posiadać atest PZH (Polskiego Związku Higieny), to dobrze jest sprawdzić inne akredytacje jak: Oeko-Tex, Pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka, CE, a w przypadku materacy zdrowotnych na posiadanie I klasy wyrobów medycznych oraz certyfikatu AEH.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz