Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to dokument, który został opracowany przez Radę Gmin i Regionów Europy. Podpisało go już prawie 1700 samorządów w 35 krajach Europy. Sygnatariusze Karty deklarują podejmowanie działań na rzecz zmniejszania nierównego traktowania ze względu na płeć.
W Polsce wciąż niewiele samorządów zdecydowało o podpisaniu dokumentu. Kartę przyjęła Nysa oraz Aleksandrów Kujawski.
Lokalni działacze Partii Razem chcą przyjęcia Karty w Olsztynie. W tej sprawie złożyli petycję w Wydziale Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych olsztyńskiego ratusza.
Przypomnijmy, W 2010 roku olsztyńscy radni zdecydowali o nieprzyjęciu dokumentu. Nie przekonali się do zapisu dokumentu, który niejako wymuszałby na samorządzie finansowanie niektórych działań zapisanych w karcie - jak choćby organizowania szkoleń czy prelekcji o równym traktowaniu. Rajcowie mieli również wiele zastrzeżeń co do wypełnienia ich w praktyce - jak choćby wprowadzanie parytetów w szkolnych klasach czy partiach politycznych
Karta zobowiązuje bowiem sygnatariuszy do podjęcia działań w kwestii zwiększenia reprezentacji kobiet w życiu publicznym na przykład poprzez powołanie Rady Kobiet, a na poziomie symbolicznym – częstszy wybór kobiet na patronów ulic. Samorząd podpisujący dokument zobowiązany jest także zwalczania przemocy seksualnej i pomocy osobom doświadczającym dyskryminacji. Wśród zaproponowanych samorządom działań jest między innymi pomysł wprowadzenia miejskiego programu edukacji seksualnej, czy antydyskryminacyjnej w szkołach.
- Stoimy na stanowisku, że władze Olsztyna powinny podpisać dokument i tym samym dołączyć do grona samorządów, które poważnie podchodzą do niwelowania nierówności społecznych w życiu lokalnym – argumentują autorzy petycji.
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz