- Występów jest mniej. Nie wiem, czy to przez pandemię, wojnę, czy przez sytuację finansową. Może jeszcze coś innego. Ja już po prostu nie mam sił – mówi portalowi Olsztyn.com.pl kierownik artystyczny i kompozytor romskiego zespołu Hitano, Adam Lulek Fedorowicz.
Problemy romskiej grupy wiążą się z brakiem zaproszeń na imprezy, na których mogliby wystąpić. Fedorowicz zauważa, że dawniej było ich o wiele więcej.
- Kiedyś w Olsztynie było lepiej. Było lato artystyczne, imprezy, było jak zatrzymać turystów. Teraz wszystkie imprezy są biletowane, zaprasza się na nie największe, najbardziej medialne gwiazdy, a na występy lokalnych zespołów ludzie nie przychodzą – wyjaśnia.
Według kierownika zespołu Hitano miasto nie ma pieniędzy na organizację tego typu występów: - Za podniesienie sceny amfiteatr chce 16 tysięcy złotych. Nie ma możliwości zrobienia takiej imprezy. Chcieliśmy zrobić program w MOK – okazało się, że nie ma funduszy. A poza tym mogą zrobić w październiku jakąś małą imprezę w sali obok amfiteatru.
Historia zespołu Hitano sięga lat 70. Grają w nim olsztyńscy Romowie propagujący kulturę i folklor cygański. Od 2000 roku współtworzyli Olsztyńskie Lato Artystyczne, organizując Dzień Romski. Wiele razy brali też udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku.
Romowie wywodzą się z terenów północnych Indii. W średniowieczu postanowili opuścić ojczyznę i od tamtej pory przemieszczali się na zachód, docierając w okolicach XV wieku do krajów zachodniej Europy.
Elementem kultury romskiej są tradycyjne profesje. Powiązane jest to z systemem kastowym, jaki panował w Indiach, gdzie określone grupy zajmowały się danymi zadaniami. Do grupy wykonywanych przez Romów zawodów należy m.in. rozrywka – żonglowanie, sztuka iluzji, akrobacje, wróżbiarstwo czy wykonywanie muzyki.
Komentarze (49)
Dodaj swój komentarz