Gdy pod koniec 1943 roku stało się jasne, że Polski "oswabadzać" nie będą zachodni alianci, lecz Armia Czerwona, komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz "Bór" Komorowski wydał rozkaz rozpoczęcia akcji "Burza". Miała ona na celu uświadomienie ZSRR, że na terenach Polski gospodarzami są Polacy, uznający władze rządu na uchodźctwie.
Początkowo Warszawa nie była brana pod uwagę jako teren działań wojskowych. Oddziały AK miały jedynie chronić ludność cywilną podczas ewentualnej ewakuacji. Rozbijanie oddziałów AK i aresztowania cywilnych władz PPP przez radzieckie służby wymusiły jednak zmianę sytuacji. Zwolennicy powstania przekonywali, że jego wybuch w Warszawie "wstrząśnie sumieniem świata" i zmusi zachodnie rządy do reakcji na stalinowską politykę.
Wstępna zgoda na rozpoczęcie powstania została wydana przez generała Komorowskiego 21 lipca. Na tę decyzję wpłynęło szereg powodów. Pozorny upadek III Rzeszy potęgowany przez porażki na wszystkich frontach, powołanie tzw. Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, podróż premiera Polski na uchodźctwie Stanisława Mikołajczyka do Moskwy oraz perspektywa "branki", jaką mieli urządzić Niemcy - to tylko kilka z nich.
Powstanie warszawskie trwało 63 dni. Zakończyło się kolosalnymi stratami po stronie polskiej, głównie w cywilach (od 150 do 200 tys. zabitych, ok 600 tys. wypędzonych z Warszawy, część z nich wywieziona na przymusowe roboty lub do obozów koncentracyjnych). Zniszczeniu uległa także większa część zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.
Do tej pory historycy oraz pasjonaci zastanawiają się nad zasadnością powstania warszawskiego. Z jednej strony uważają je, za niepotrzebne niszczenie miasta i doprowadzenie setek tysięcy osób do utraty życia. Z drugiej jednak podnoszony zostaje argument o waleczności, jaką odznaczyli się żołnierze AK walcząc w obronie ojczyzny.
Bez względu na to, jak traktujemy powstanie warszawskie pewne jest, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Uczestnicy tego zrywu walczyli i ginęli za swoją ukochaną ojczyznę - Polskę.
W Olsztynie o godz. 17 wybrzmiały syreny, mające przypominać o godzinie W. Pod Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego, zlokalizowanym na al. Sybiraków, odbyły się miejskie uroczystości uczczenia rocznicy powstania.
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz