Niegdyś ulica Dąbrowszczaków była jednym z głównych ciągów komunikacyjnych, a jednocześnie jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w całym mieście. Podróżowano nią w kierunku dworca, mijając przy tym piękne gimnazjum męskie (obecnie zabytkowy budynek I LO im. Adama Mickiewicza), czy urzekający obiekt Sądu Rejonowego, który w 1920 roku był prawdziwą wizytówką naszego miasta, dziś po obiekcie w dawnym kształcie nie ma już śladu.
Odrestaurowana dziś Kamienica przy ulicy Dąbrowszczaków 3 – siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury to jedna z wizytówek tej ulicy, która przetrwała. Obiekt powstał według projektu nieznanego z nazwiska architekta. Jej właścicielem był Otto Naujack (w roku 1921 Naujack był właścicielem siedmiu kamienic), który w 1896 kupił parcelę przy tej ulicy wraz z istniejącym na niej, niczym niewyróżniającym się budynkiem mieszkalnym. W 1907 roku kamienicę przebudowano, tworząc secesyjny pałacyk mieszkalny o zróżnicowanej bryle, z licznymi balkonami, wieżyczkami i ryzalitami. Na szczycie jednej fasady umieszczono datę 1907 a na drugiej - inicjały właściciela "ON". Kamienica w nienaruszonym stanie przetrwała czasy wojenne. Po wojnie w budynku tym mieściły się w różnych okresach czasu: żłobek, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych Ruchowo czy też hotelik dla pielęgniarek z Polikliniki. Po remoncie, przeprowadzonym przy udziale środków Unii Europejskiej, w czasie którego przywrócono budowli dawny blask do budynku wprowadził się Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Swoją szansę dostała również kamienica, w której obecnie mieści się Hotel Dyplomat. Pięknie odrestaurowana kamienica przez lata niszczała. Obiekt miał wielu właścicieli, ale jego historia łączona jest głównie ze znanym olsztyńskim bankierem pochodzenia żydowskiego Juliusem Lewinem, deportowanym wraz z tutejszymi kupcami żydowskimi w 1938 r. do Berlina, a później zgładzonym. Ostatnim właścicielem kamienicy do 1945 r. był Niemiec o nieznanym nazwisku. Po 1945 r. na parterze kamienicy urządzono restaurację „Smakosz”, której nazwę ze względu na złą sławę, na początku lat 70. XX wieku zmieniono na „Pod Samowarem”.
Dziś ulica Dąbrowszczaków to jednak śródmiejski parking, który zabija duszę tego miejsca. Jedynym momentem, kiedy to miejsce na nowo zyskuje swoje dawne funkcje jest organizowane przez MOK - Święto ulicy Dąbrowszczaków, które ściąga tłumy olsztynian, wspólnie się tu bawiących i podziwiających piękno tej ulicy.
W najbliższą sobotę 27 października odbędzie się wycieczka z cyklu „Przewodnik czeka”. Tym razem uczestnicy będą mogli poznać właśnie historię ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie. Miejsce spotkania uczestników: Pl. Jana Pawła II, godzina 10.00
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz