Dziś jest: 23.10.2024
Imieniny: Igi, Marleny, Seweryna
Data dodania: 2024-10-23 09:15

Redakcja

Eksperci dyskutowali o przyszłości Mazur [WIDEO]

Eksperci dyskutowali o przyszłości Mazur [WIDEO]
Eksperci rozmawiali o przyszłości Mazur
Fot. Kadr z materiału wideo

Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Eksperckiej „W krajobrazie Mazur” eksperci zastanawiali się, jak pogodzić rozwój regionu z ochroną jego przyrody i dziedzictwa. Czy udało się im znaleźć dobre rozwiązania?

reklama

W czwartek (17 października) w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie koło Mikołajek odbyła się Ogólnopolska Konferencja Ekspercka „W krajobrazie Mazur”, zorganizowana przez fundację „W krajobrazie”. Spotkanie przyciągnęło specjalistów z dziedzin architektury krajobrazu, planowania przestrzennego, ekologii oraz prawa. Konferencja miała na celu przeanalizowanie wpływu działalności człowieka na krajobraz Mazur oraz zagrożeń wynikających z urbanizacji. W ramach trzech bloków tematycznych poruszono zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym, audytami krajobrazowymi oraz inspirującymi projektami służącymi ochronie przyrody.

Mazury jako cenny obszar przyrodniczy

Badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), przedstawione podczas konferencji, wyraźnie pokazują, że Mazury są powszechnie postrzegane jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo regionów w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim aż 70% respondentów wymieniało Mazury jako kluczowy obszar przyrodniczy, podczas gdy w próbie ogólnopolskiej odsetek ten wynosił 49%. Te wyniki potwierdzają, że mieszkańcy i turyści dostrzegają unikalny charakter Mazur, który zasługuje na szczególną ochronę.

Droga S16 - rozwój czy zagrożenie?

To właśnie w kontekście ochrony przyrody szczególnie wybrzmiewa temat budowy drogi ekspresowej S16, która ma przecinać serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Inwestycja ta budzi mieszane odczucia - podczas gdy część mieszkańców regionu (41 proc.) popiera ten projekt jako szansę na lepszy dojazd i rozwój gospodarczy, ogół Polaków (75 proc.) wykazuje większą ostrożność. Michał Kowalczyk z Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) zaznaczał: - Respondenci zdecydowanie wskazują, że drogi powinny być budowane tak, by jak najmniej ingerować w środowisko. Na poziomie deklaratywnym Polacy są coraz bardziej proekologiczni, a dbałość o przyrodę staje się dla nich priorytetem.

Skala zabudowy a unikalny krajobraz

Jednym z kluczowych elementów konferencji były wyniki pilotażowych badań dotyczących zmian krajobrazu na terenie gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, zaprezentowane przez Łukasza Złakowskiego i Szymona Truszczyńskiego z firmy InPlus. Badania te objęły analizą 277 jezior oraz blisko 1,5 tys. kilometrów linii brzegowych. Wyniki są niepokojące - tylko 20% linii brzegowych objętych jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a zaledwie 7,5% całkowitej powierzchni regionu znajduje się pod ochroną tych planów. Oznacza to, że znaczna część Mazur pozostaje bez odpowiedniego zabezpieczenia.Eksperci alarmują, że w regionie wydaje się rocznie około 1500 decyzji o warunkach zabudowy, co może prowadzić do powstania nawet 9000 nowych budynków. Szacuje się, że może to zwiększyć liczbę mieszkańców i rezydentów czasowych o około 30 tysięcy osób, co stanowi poważne wyzwanie dla zachowania unikalnego krajobrazu regionu. - Skala tych inwestycji wymaga bardziej zintegrowanego podejścia do planowania przestrzennego oraz ścisłej współpracy między samorządami - podkreślają eksperci InPlus.

Audytykrajobrazowe - recepta na zarządzanie

Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono audytowi krajobrazowemu. Agnieszka Mrozek, członkini zespołu odpowiedzialnego za audyt krajobrazowy województwa warmińsko-mazurskiego, wyjaśniła, jak to narzędzie może przyczynić się do ochrony naturalnych i kulturowych zasobów regionu oraz pomóc w zarządzaniu przestrzenią. W ramach panelu dyskusyjnego „Widok na przyszłość” eksperci, w tym Dariusz Malinowski i Iwona Liżewska, przedstawili nowe trendy i pomysły, które mogą być z powodzeniem wdrażane na Mazurach.

Zwieńczeniem konferencji był koncert zespołu Vibracje.

Co przyniesie przyszłość?

Choć konferencja nie przyniosła jednoznacznych rozwiązań to z pewnością otworzyła ważną dyskusję na temat przyszłości Mazur. W kontekście rosnącej presji urbanizacyjnej, kluczem do zachowania unikalnego charakteru regionu może być współpraca między lokalnymi władzami, ekspertami i mieszkańcami.

Wyniki badań i analiza sytuacji pokazują, że Mazury mają szansę na zrównoważony rozwój, ale wymaga to świadomego planowania i większego zaangażowania wszystkich stron. Ochrona tego niezwykłego regionu jest w rękach nas wszystkich.

Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • StadionDlaStomiIu 2024-10-23 11:26:43 178.183.*.*
    Podobno w toj tojach straszysz?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • PAUL MARK 2024-10-23 10:06:27 77.255.*.*
    Stwierdzam że na tym spotkaniu zabrakło najtęższego mózgu z KOalicji anty Obywatelskiej. Czyli ? Pauliny Hennig-Kloski . Która przekonuje, że spadek sprzedaży detalicznej to dobre wieści. Dla klimatu i ogólnie dla całego społeczeństwa jak i LUDZKOŚCI. Nagroda Jobla gwarantowana.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • StadionDlaStomiIu 2024-10-23 10:03:48 178.183.*.*
    Kim wy jesteście?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • O/Pr. 2024-10-23 09:48:37 213.184.*.*
    Stop warszawskiej inwazji na Mazurach !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • autochton 2024-10-23 09:47:54 213.184.*.*
    Już jest za późno. Nikt nie cofnie tego co już zostało zniszczone. Warszawka zniszczyła Mazury.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Johan 2024-10-23 09:42:34 46.113.*.*
    Pojedli popili pogadali już setny raz z pustego w puste a efektów jak nie było tak nie ma pomysły z serii saens fiction
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • szz 2024-10-23 09:42:04 95.160.*.*
    Dyskutanci zejdźcie na ziemię. Obudźcie się....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Tamara Twardodupcewa 2024-10-23 09:20:40 95.49.*.*
    Czyli jak zawsze, podyskutowali, pogadali i nic z tego nie wynika.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0

www.autoczescionline24.pl