Data dodania: 2005-03-05 00:00
Elektroniczne legitymacje na Uniwersytecie
Plastikowe karty zamiast tekturowej legitymacji i indeksu? Być może już w przyszłym roku akademickim studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będą nosić w kieszeniach zielony dokument przypominający kartę bankomatową.
SELS, czyli system elektronicznej legitymacji studenckiej, UWM miał wprowadzać już od tego roku akademickiego. Jednak Ministerstwo Edukacji i Sportu opóźniało wydanie ostatecznej decyzji zatwierdzającej nowy system. - Już w maju 2004r. nasza uczelnia przewidywana była jako jedna z 16 szkół wyższych w Polsce, które będą pilotażowo wdrażać ten system - mówi Józef Górniewicz, prorektor UWM. - Mamy nadzieję, że wydawanie nowych legitymacji rozpocznie się za kilka miesięcy.
W najbliższych dniach pracownicy uniwersytetu spodziewają się decyzji Ministerstwa Edukacji, czy system ruszy w Olsztynie od nowego roku akademickiego.
Na wszystkich uczelniach karty wyglądać będą tak samo. Plastykowy dokument, wielkości karty kredytowej, zastąpiłby tekturową legitymację studencką. - Dzięki tej karcie student będzie mógł korzystać z biblioteki, wejść do akademika, korzystać z uczelnianych komputerów lub sprawdzić, jaką ocenę dostał z egzaminu - mówi Tomasz Wilczyński, główny informatyk z Centrum Informatycznego na UWM. - Karta będzie miała zabezpieczenie graficzne utrudniające sfałszowanie. Znajdą się na niej także mikrodruki i znaki widoczne w ultrafiolecie.
Nowy system pozwoli na komputerową obsługę wszelkich spraw studenckich: korzystając z komputera, student sprawdzi plan zajęć, oceny z kolokwium lub egzaminu, zapisze się na ćwiczenia.
Nowy elektroniczny system ułatwi życie nie tylko studentom, ale i pracownikom uczelni: dziekani na podstawie danych z komputera będą zaliczać studentowi rok studiów, udzielać urlopów czy wydawać zgodę na zmianę kierunku studiów.
Na początku karta byłaby tylko odpowiednikiem legitymacji i indeksu. Z czasem przy jej pomocy będzie można załatwić więcej spraw. - Na przykład zapłacić za obiad na stołówce, ksero i wybrać pieniądze z banku - mówi Wilczyński. - Ale to zależy, kiedy banki nawiążą współpracę z uczelnią.
Wilczyński przypuszcza, że koszt jednej legitymacji wyniesie około 20 zł.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz