Droga zostanie przebudowana do standardu dwujezdniowego. Aktualnie w tym miejscu regularnie tworzą się zatory. Do wysokości stacji paliw przy al. Warszawskiej (jadąc od strony centrum) kierowcy poruszają się dwoma pasami ruchu, które na krótkim odcinku zbiegają się w jednopasmówkę. Uzupełnieniem nowej infrastruktury drogowej będzie 2,4-kilometrowa ścieżka rowerowa oraz chodniki o szerokości 1,5 metra.
– W naszej trwającej ofensywie rozbudowy dróg wojewódzkich nie zapominamy o tym, że stolica regionu znajduje się w Olsztynie – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Bardzo się cieszę, że oprócz rozbudowy jezdni, inwestujemy także w infrastrukturę rowerową i zajezdnie autobusowe. Jestem przekonany, że dziś podpisana umowa spełni oczekiwania zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pasażerów komunikacji publicznej, którzy często pokonują ten krótki, ale niezwykle ważny komunikacyjnie odcinek w drodze do pracy czy szkoły.
Projekt planowanej inwestycji (źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich)
Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia ruchu na trasie łączącej Olsztyn z południową obwodnicą miasta (S51 i S16), będącą częścią transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Modernizacja drogi przełoży się na poprawę bezpieczeństwa, skrócenie czasu podróży oraz lepszy dostęp do regionu.
– Doskonale pamiętam, że temat dwupasmowej drogi z Olsztyna do Warszawy był poruszany od bardzo dawna – mówi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. – Bardzo się cieszę, że to właśnie z marszałkiem Marcinem Kuchcińskim możemy „domknąć” ten ostatni etap i ostatecznie zakończyć wszystkie spekulacje. Ta inwestycja była wyczekiwana wśród mieszkańców Olsztyna od dawna i cieszę się, że wreszcie możemy oficjalnie potwierdzić, że zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych miesięcy.
Zadanie obejmuje również liczne elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak budowa ronda turbinowego, przebudowa skrzyżowań, budowa wiaduktu nad linią kolejową Działdowo – Olsztyn Główny oraz specjalne ogrodzenia zabezpieczające przed wtargnięciem zwierząt na jezdnię.
– To bardzo ważna inwestycja dla gminy Stawiguda i jej mieszkańców – mówi zastępczyni wójta gminy Stawiguda Magdalena Matracka. – Jednym z najważniejszych jej elementów z naszej perspektywy jest budowa ronda, które znacznie usprawni wyjazd z ulicy Nad Łyną. Dziś podpisana umowa doskonale wpisuje się w nasze plany inwestycyjne dotyczące m.in. Bartąga i pozwoli naszym mieszkańcom w bezpieczny i komfortowy sposób podróżować w kierunku Olsztyna i Warszawy.
W ramach projektu przewidziano także budowę kanalizacji deszczowej, kanałów technologicznych oraz oświetlenia drogowego. Inwestycja uwzględnia ochronę środowiska poprzez budowę przejść dla zwierząt oraz przepustu wodnego.
Za realizację odpowiada firma STRABAG, a zakończenie prac przewidziano na sierpień 2027 roku. Projekt, o całkowitej wartości ponad 124 mln zł, współfinansowany jest z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur 2021-2027, które pokryją 95 mln zł kosztów.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz