Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2022-10-17 08:15

Redakcja

Endoproteza - większa radość z życia

Endoproteza - większa radość z życia
Bądź sprawny i żyj bez bólu!
Fot. Materiał Partnera

Jeśli jesteś w wieku 50-65 lat i jesteś po wszczepionej endoprotezie biodra zapraszamy do programu kompleksowego usprawniania w ramach projektu z Funduszy Norweskich.

reklama

Proponujemy: indywidualny i innowacyjny program rehabilitacji z wykorzystaniem Platformy Biodex Balance System SD, laseru wysokoenergetycznego QMD z możliwością krioterapii i termoterapii oraz skupionej elektroakustycznej fali uderzeniowej.

Zapewniamy: konsultację lekarską i opiekę fizjoterapeuty

Projekt został opracowany wg wymogów konkursu: Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje ” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

* * *

Poprawa jakości życia po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka to zastąpienie zniszczonego stawu biodrowego sztucznym implantem. Najczęściej zabieg dotyczy głowy kości udowej, a w niektórych przypadkach również panewki stawu biodrowego. Operacja nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów.  Pacjenci po zabiegu odczuwają często ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból biodra po przeciwnej stronie, do którego czasem dołącza się również ból kolana lub ból stopy związany z innymi problemami. Czasami różnica w długości kończyn zaburza biomechanikę całego aparatu ruchu i to może również dawać dolegliwości bólowe. Często zmienia się oś kończyny operowanej. Do tego istotna jest blizna pooperacyjna, która wiele zmienia wokół miejsca operowanego. Z reguły najbardziej uciążliwy jest stale obecny lęk przed upadkiem oraz liczne ograniczenia związane z aktywnościami fizycznymi. Leczenie operacyjne powinno być integralną częścią procesu rehabilitacji i powinno stanowić kontynuację leczenia szpitalnego. W praktyce pacjenci po endoprotezoplastyce biodra w Polsce czekają na specjalistyczną opiekę zbyt długo. Są pozostawieni sami sobie, a ich indywidualne potrzeby nie są uwzględniane.

O powrót do sprawności i normalnego życia pacjenci muszą zadbać we własnym zakresie. Czekają w kolejce stosunkowo długo w stosunku do ich potrzeb na 3 tygodniowy pobyt dzienny, gdzie uczestniczą w zabiegach fizjoterapeutycznych. Pacjent i rodzina muszą wręcz zawalczyć o rehabilitację, żeby odbyła się stosunkowo szybko po zabiegu operacyjnym.

Pomysł na projekt  zrodził się po wielu latach obserwacji potrzeb pacjentów, przebiegu procesu usprawniania w Polsce oraz doświadczeń w usprawnianiu poza granicami naszego kraju. Dla osób, które pozostają aktywne zawodowo szczególnie ważny jest szybki powrót do pracy i poprzednich aktywności a w przypadku usług prywatnych, liczą się również koszty terapii.

Program „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 umożliwia realizację innowacyjnych założeń, które mogą przekładać się indywidualnie na potrzeby osób po operacji stawu biodrowego w wieku 50-65 lat lub te osoby, które są zakwalifikowane do operacji, a funkcjonują z dolegliwościami bólowymi na co dzień.

W naszym projekcie chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, gdzie praca z pacjentem uwzględnia jego indywidualne predyspozycje i potrzeby a terapia jest oparta o nowoczesną aparaturę, która stymuluje zarówno układ nerwowy jak i mięśniowy. To innowacyjne podejście, ma na celu umożliwić pacjentom większe poczucie bezpieczeństwa w funkcjonowaniu na co dzień.

Nasz innowacyjny program to zindywidualizowany trening na urządzeniu w pozycji stojącej z wykorzystaniem zarówno podłoża stabilnego jak i niestabilnego, co umożliwia bardziej skoordynowaną pracę całego ciała i tworzy prawidłowy wzorzec ruchu i postawy. W praktyce ułatwia to również proces zaakceptowania endoprotezy i zmianę funkcji lokomocyjnych w trakcie codziennych czynności. Dodatkowo do działań usprawniających włączone mogą być zabiegi fizykalne, które poprawiają jakość blizny lub pomagają przezwyciężyć dolegliwości bólowe związane z chorym obszarem.

Czynniki psychologicznie w dochodzeniu do sprawności po operacjach stawu biodrowego są równie istotne. Bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta oraz wykonywanie krótkich zadań indywidualnych w domu. To pobudza proces samoleczenia i daje pacjentowi możliwość aktywnego uczestnictwa w procesie zdrowienia. Pacjenci zyskują kontrolę oraz motywację nad procesem przywracania sprawności, a poprzez to efektywność procesu usprawniania jest bardziej zauważalna w życiu codziennym.

Nowe technologie

Nowoczesny sprzęt do treningu równoważnego umożliwia zaangażowanie całego aparatu ruchu w pozycji stojącej w kontrolowany i bezpieczny sposób. Istotny jest również element wykorzystujący biofeedback - to doskonały sposób do uruchomienia aktywności układu nerwowego, mięśniowego i powięziowego. W czasie wykonywania ćwiczeń poprawia się koncentracja, koordynacja, priopriocepcja [tzw. czucie głębokie, które umożliwia odbieranie informacji o położeniu i ruchu ciała], wzmacnia się stabilność stawów oraz poprawia się czas reakcji na bodźce wzrokowe.

Nowoczesne aparaty do leczenia fizykalnego zawierają możliwość leczenia kontrastowego z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego, krioterapii i termoterapii. Natomiast akustyczna fala uderzeniowa w sposób celowany skutecznie uśmierza ból i jest szczególnie przydatna dla osób przed zabiegiem.

Założenia projektu:

Opracowanie innowacyjnej usługi ambulatoryjnej dla pacjentów po endoprotezoplastyce

Szczegóły programu:

  1. Praca indywidualna z pacjentem przez 6 tygodni, spotkania dwa razy tygodniowo, zabiegi fizykalne dobierane wg indywidualnych potrzeb pacjenta.

  2. Indywidualne krótkie zadania domowe

  3. Badania kwalifikujące oraz końcowe przeprowadzone przez lekarza rehabilitacji

  4. Trening równoważny z biofeedbackiem indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta

  5. Wykorzystanie aparatów najnowszej generacji do wykonywania zabiegów fizykalnych

  6. Program usprawniania rozpoczyna się od wstępnych badań funkcjonalnych, które powtórzone są po zakończeniu procesu usprawniania.

Nowość w skali regionu: kompleksowy program usprawniania chorych po wczepieniu endoprotezy z wykorzystaniem treningu równoważnego na platformie dynamometrycznej, wykorzystaniu skupionej fali uderzeniowej oraz silnie bodźcującego zabiegu skojarzonego (laser wysokoenergetyczny oraz bodziec zimny lub bodziec ciepły).

Korzyści dla odbiorców:

- zmniejszenie ryzyka upadków

- zmniejszenie lęku przez upadkiem,

- poprawa stabilizacji mięśniowej,

-motywacja do aktywności społecznej i zawodowej

- przedłużenie aktywności zawodowej

Nadrzędną korzyścią wynikającą z powyżej wymienionych efektów jest poprawa jakości życia odbiorców i przedłużenie życia w dobrej sprawności. Efektem tych działań powinno być łatwe pokonanie bariery lęku, poprawę poczucia bezpieczeństwa i szybka redukcja dolegliwości bólowych o charakterze przewlekłym. To powinno skutkować szybszą poprawą sprawności fizycznej i psychicznej oraz szybszym powrotem do życia zawodowego i społecznego. Drugim elementem nowatorskim jest redukcja czasu przeznaczonego dla pacjenta indywidualnego do uzyskania pełnej sprawności, a to przekłada się na wynik finansowy pacjenta.

STRONA: www.centrumhumanus.pl

Nazwa podstrony: PROJEKTY - FUNDUSZE NORWESKIE

Program został przygotowany w oparciu o piśmiennictwo:

Literatura;

1. Lee A, Lee KW, Khang P. Preventing falls in the geriatric population. Perm J. 2013;17(4):37‐39. doi:10.7812/TPP/12-119

2. Lee J, Kim JH, Jung EJ, Lee BH. The comparison of clinical features and quality of life after total knee replacement. J Phys Ther Sci.2017;29(6):974‐977.

3. Nallegowda, Mallikarjuna; Singh, U. Balance and Gait in Total Hip Replacement: A Pilot Study, American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation: September 2003 - Volume 82 - Issue 9 - p 669-677

4. Pop T, Szymczyk D, Majewska J. The Assessment of Static Balance in Patients after Total Hip Replacement in the Period of 2-3 Years after Surgery. BioMed Research International 2018.

5. Parraca JA. et al. Test-Retest reliability of Biodex Balance SD on physically active old people. Journal of Human Sport and Exercise, [S.l.], v. 6, n. 2, p. 444-451, june 2011.

6. Truszczyńska A. Rąpała K. Gmitrzykowska E. Postural stability disorders in patients with osteoarthritis of the hip. Acta of Bioengineering and Biomechanics Vol. 16, No. 1, 2014.

Miejsce realizacji projektu: Humanus Centrum Rehabilitacji; ul. Kanta 15b w Olsztynie

Informacja, zapisy: Recepcja: 725 072 320,730 066 600 w godzinach od 14.00-20.00 pon.-pt.

www.centrumhumanus.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Polska to dno 2022-10-18 21:11:59 46.205.*.*
    Polscy lekarze i rechabilirtanci to największe tłuki barany i nieuki , polski lekarz kozy padać .Niech zdychają w spokuloju
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • MP 2022-10-17 22:54:06 83.24.*.*
    Aj Qtwqka lewactwo w sgrze3ee
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1

www.autoczescionline24.pl