Aktywni mieszkańcy działający w Forum Rozwoju Olsztyna postarają się przybliżyć olsztynianom wiedzę dotyczącą współczesnych rozwiązań transportowych w miastach, sposobów bezpiecznego projektowania dróg, a także współistnienia drzew i infrastruktury miejskiej.
Wydarzenie ruszy w piątek, 16 września, o godz. 12:00 happeningiem „Chodniki dla pieszych!”.
- Każdego dnia na chodnikach parkują samochody. A przecież chodnik, jak sama nazwa wskazuje, służy do chodzenia. Chodnik to również miejsce spotkań, rozmów, zabawy. Na pewno nie służy do parkowania samochodu. Spotykamy się na ul. Pieniężnego, naprzeciwko dawnego kina Polonia – mówi Bartłomiej Biedziuk, prezes Forum Rozwoju Olsztyna.
Z kolei w sobotę, 17 września, stowarzyszenie zaprasza na wykłady ekspertów z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Warszawskiego.
Wykłady odbędą się w kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3 o godz. 17:00. Jako pierwszy o „Zasadach współczesnych systemów transportu miejskiego” opowie dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski z Politechniki Łódzkiej. Następnie będzie można wysłuchać wykładu psychologa transportu Jacka Grunt – Mejera z Uniwersytetu Warszawskiego o prostych i skutecznych sposobach poprawy bezpieczeństwo na drogach.
Niedziela 18 września zapowiada się rowerowo. O godzinie 12:00 z pętli autobusowej na Nagórkach wystartuje przejazd rowerowy. Członkowie FRO pokażą alternatywną trasę dojazdu do centrum miasta z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury rowerowej. Trasa będzie wiodła z Nagórek, przez Os. Kormoran szlakiem Kołodrom, Park Kusocińskiego i Śródmieście, w kierunku toru rowerowego (tzw. pumptrucku) przy ul. Grunwaldzkiej. To właśnie tam odbędą się pokazy i warsztaty jazdy na torze. Zebrane zostaną także podpisy pod petycją w sprawie dostosowania skrzyżowania przy dawnym sklepie Rolnik dla potrzeb rowerzystów.
We wtorek, 20 września, o godz. 18:00, w kawiarni TasBike przy ul. M. Curie-Skodowskiej 12A/1, członek FRO - Jerzy Gozdek, przybliży niuanse działania sygnalizacji oraz przedstawi alternatywne rozwiązania sterowania ruchem w mieście.
Ostatnim wydarzeniem organizowanym przez FRO w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności będą wykłady dotyczące roli drzew w mieście i nowoczesnych systemów ich sadzenia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00, w środę 21 września 2016 roku, także w kawiarni TasBike. W roli wykładowców wystąpią architekt krajobrazu dr inż. Marta Akińcza oraz Andrzej Kania z warszawskiej firmy GCL, która tworzy nowoczesne technologie wspomagające przywracanie środowiska naturalnego na terenach zurbanizowanych
- Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom przyczynimy się do zmiany sposobu myślenia i przyzwyczajeń dotyczących transportu w mieście. W Olsztynie w ostatnich latach dzieje się bardzo dużo, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, lecz za mało dyskutujemy o tym, jak zmienia się nasze miasto pod kątem transportu. Stąd nasz pomysł na zorganizowanie wydarzeń i wykładów w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności – podkreśla Bartłomiej Biedziuk.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń na stronie FRO->
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz