Kolejna grupa osób polskiego pochodzenia została ewakuowana z Ukrainy do Polski, a konkretnie do ośrodków Caritasu koło Olsztyna. Osoby polskiego pochodzenia, które przyjechały z Mariupola i okolic zamieszkają w dwóch ośrodkach: w Łańsku i Rybakach. Zostaną tam objęte programem adaptacyjnym jak grupa ewakuowana w styczniu br. z Donbasu. Przez okres 6 miesięcy będą miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. Zaplanowano, że w tym czasie ewakuowani przejdą aklimatyzację, nauczą się języka i przygotują do osiedlenia w Polsce.
W tym pierwszym etapie będą również załatwiane wszystkie sprawy formalno-prawne związane z pobytem w Polsce. Po przylocie do Polski wszystkie ewakuowane osoby wypełnią specjalne kwestionariusze, które pozwolą m.in. na określenie poziomu znajomości języka polskiego. Na podstawie stopnia znajomości języka polskiego dokonany zostanie podziału na kilkuosobowe grupy.
Dzieci z Mariupola będą chodziły do polskich szkół. Nauczyciele z podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie mają już doświadczenie, gdyż właśnie do tych palcówek uczęszczały dzieci ewakuowane z Donbasu. Młodsze dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych.
Tak jak w przypadku pierwszej grupy osób sprowadzonych z Donbasu w styczniu 2015 r., osoby teraz przyjeżdżające do Polski uzyskiwać będą pozwolenia na pobyt stały. Osoby ewakuowane z Mariupola i okolic otrzymają zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia.
Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały ze wschodniej Ukrainy, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.
Osoby, które zostały ewakuowane ze wschodniej Ukrainy i posiadają Kartę Polaka będą mogły od razu aplikować o zezwolenie na pobyt stały.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz