Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2021-06-25 10:08

Redakcja

Filtry samochodowe. Filtr paliwa i powietrza - co warto wiedzieć

Filtry samochodowe. Filtr paliwa i powietrza - co warto wiedzieć
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock

Filtry paliwa często są jednym z elementów, na które kierowcy niespecjalnie zwracają uwagę, a to duży błąd, gdyż należy pamiętać, że filtr paliwa pełni funkcję ochronną a dokładnie chroni silnik przed zanieczyszczeniami, które obniżają wydajność układu paliwowego. Zatem nie należy w żadnym wypadku go zaniedbywać. Warto też dowiedzieć się więcej na ten temat.

reklama

Czym jest filtr paliwa?

Filtr paliwa pełni funkcję ochronną zatem musi być wykonany z dobrej jakości materiałów i tak też jest, Otóż zrobiony jest z blachy, która odporna jest na korodowanie, ale również uszkodzenia mechaniczne. Ten element zazwyczaj znajduje się w okolicy kielichów kolumn MacPhersona. Ewentualnie może znajdować się przy ścianie grodziowej komory silnika. Jeżeli posiadacie samochód, który ma już swoje lata, to ten filtr będzie można zlokalizować wzdłuż przewodów paliwowych lub w okolicy samego zbiornika paliwa. Już sama nazwa wskazuje, że głównym jego zadaniem jest filtrowanie, a więc oczyszczanie. Tutaj musicie wiedzieć, że temu procesowi poddawane są zarówno benzyna, jak i olej. Taki filtr zatrzymuje także szereg zanieczyszczeń. Przede wszystkim są to wszelkie zanieczyszczenia stałe i do nich można zaliczyć piasek, iły, czy rdzę. Ale dotyczy to także wody, która powstała z pary wodnej czy też cząstek żywicznych. Te ostatnie powstają w wyniku utleniania oleju napędowego.

Poznaj rodzaje filtrów paliwa

Obudowa filtra paliwa może być podobna. Jednak trzeba wiedzieć, że filtry występują w wielu wariantach i znacznie się od siebie różnią. Należy zastosować różnicę w podziale, które odnoszą się do diesla i samochodów benzynowych.

- Filtr paliwa benzyna - oczyszcza paliwo z zanieczyszczeń od 10 mikrometrów. Do samochodów benzynowych zazwyczaj używa się filtrów paliwa przepływowych

- Filtr paliwa diesel - ten rodzaj wychwytuje pyłki o bardzo małym rozmiarze, który wynosi nawet 3 mikrometry. Do samochodów na diesel zastosowanie mają albo filtr nakręcany albo filtr paliwa z separatorem wody i odstojnikiem

Poznaj podział filtrów paliwa

Należy wiedzieć, że filtry paliwa można podzielić na:

- filtry paliwa bez podgrzewacza - ten rodzaj ma zastosowanie w przypadku silników benzynowych, gdzie woda zawarta w paliwie nie ulega zamarzaniu, ale też nie wytrąca parafiny;

- filtry paliwa z podgrzewaczem - w przypadku tego rodzaju trzeba wiedzieć, że rekomendowane są przez producentów do samochodów z silnikiem diesla. Ich funkcje to przede wszystkim podgrzewanie oleju napędowego, ale też pomoc w rozruchu silnika, nawet w niskich temperaturach. Dodatkowo zapobiegają wytracaniu się parafiny i dodatków z oleju;

- filtr paliwa z magnesem - ten rodzaj wyłapuje wszelkie drobinki metali;

- filtr paliwa z zaworem zwrotnym - o tym filtrze musicie wiedzieć, że dzięki jego zastosowaniu paliwo nie cofa się;

- filtr paliwa z czujnikiem wody - ma za zadanie wykrywać zawartość wody w paliwie;

- filtry paliwa z odstojnikiem - ten rodzaj dzięki wyposażeniu w charakterystyczny odstojnik gromadzi wodę właśnie w tym elemencie.

Poznaj objawy, które świadczą, że filtr paliwa jest zapchany

Zapchany filtr paliwa powoduje charakterystyczne objawy, które bardzo łatwo zauważyć. Na samym początku może pojawić się spadek mocy, ale też problem z uruchomieniem napędu. Do tego czasami może pojawić się nieprzyjemny zapach oleju, a przy tym spalanie diesla czy benzyny wzrasta. Jeżeli nic z tym nie zrobicie, to te symptomy będą coraz bardziej narastać, aż w końcu zapchany filtr może doprowadzić do poważnych usterek, których naprawa będzie kosztowna. Może dojść wtedy do korozji silnika, a nawet zapowietrzenia układu paliwowego czy uszkodzenia wtryskiwaczy.

Jak i kiedy wymienić filtr paliwa i powietrza?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, gdyż przede wszystkim należy kierować się zaleceniami producenta. W większości przypadków rekomenduje się robienie tego co 30 do 60 tys. przejechanych kilometrów, a w modelach marek japońskich ten czas wydłuża się, gdyż producenci rekomendują wymianę nawet po przejechaniu 100 tys. km. Jednocześnie wymiana filtra mimo wszystko powinna być wykonywana nieco wcześniej, gdyż wyłapują one zanieczyszczenia nawet podczas postoju.

Wydajność silnika a filtry

Rola filtra jest bardzo ważna, ale jak możecie się domyślić model modelowi nierówny. Przede wszystkim dobry filtr to taki, który jest efektywny, ale też wykonany z dobrej jakości materiałów. Do wyboru są zarówno produkty oryginalne, jak i zamienniki. Jeżeli koniecznie chcecie wybrać zamiennik, to zwróćcie uwagę czy pochodzi on od renomowanego producenta. Oczywiście filtru paliwa nie możecie kupić tak po prostu, gdyż musicie dobrać go do swojego samochodu. Należy go dobierać na podstawie silnika, tego jak pracuje, a także układu wtryskowego. Jeżeli kupicie taki, który nie będzie pasował, to możecie doprowadzić do awarii w waszym pojeździe. Które filtry wpływają na wydajność silnika? Tak naprawdę do każdego modelu auta często poleca się inne filtry.

Informacje o filtrze paliwa zaczerpnięte z autoczesciexpert.pl

Informacje o filtrze powietrza zaczerpnięte z autokult.pl

Materiał Partnera

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl