Ulga termomodernizacyjna
W 2021 ciągle obowiązuje ulga termomodernizacyjna, z której mogą skorzystać wszystkie osoby płacące podatek na zasadach ogólnych. Ulga pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych wydatków poniesionych na modernizację budynku poprawiającą jego właściwości energetyczne, a także całkowitą lub częściową wymianę źródła zasilnia, czyli np. montaż instalacji fotowoltaicznej, czy pompy ciepła.
Oznacza to, że od poniesionych kosztów można odliczyć - w zależności od progu podatkowego - co najmniej 17% wartości inwestycji.
Program Czyste Powietrze
Program pozwala odzyskać maksymalnie 5 000 złotych, ale nie więcej niż 50% wysokości inwestycji w panele słoneczne. I tylko w przypadku wymiany starego pieca lub kotła na paliwo stałe na inne źródło ogrzewania budynku.
To tyle, jeśli chodzi o obecnie proponowane zachęty wspierające rozwój fotowoltaiki w Olsztynie.
Mniejsze rachunki za prąd od chwili zainstalowania licznika
Po zainstalowaniu paneli słonecznych o mocy dobranej do potrzeb ich właściciela, rachunki za prąd będą stanowić ułamek obecnie ponoszonych kosztów i wynosić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.
A jeśli zakład energetyczny wystawi rachunek z kwotami wynikającymi z energii zużytej w okresie przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej, wystarczy przesłać mu wniosek z prośbą o zmniejszenie wysokości prognozowanych faktur do opłat stałych. A ewentualną, niewielką, dopłatę przekazać na konto dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Jak bardzo opłacalna jest fotowoltaika?
Instalacje fotowoltaiczne sporo kosztują. Dlatego, jak w przypadku każdej inwestycji, dobrze jest oszacować kiedy zwrócą się zainwestowane pieniądze i jakie będą potencjalne zyski
Stopa zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną
Przeprowadźmy prostą kalkulację:
- Po zainstalowaniu paneli słonecznych o właściwie dobranej mocy, rachunki za energię elektryczną spadną do opłat stałych wynoszących kilkanaście złotych. Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy całkiem realną wartość: 12 złotych.
- Oznacza to, że na rachunkach za prąd wynoszących np. - dla ułatwienia obliczeń - 252 złote, oszczędzimy co miesiąc 240 złotych.
- Mnożąc to przez 12 miesięcy uzyskujemy: 2 880 złotych oszczędności rocznie.
- Zgodnie z kalkulatorem dostępnym na stronie www.sunvival.pl instalacja fotowoltaiczna, która pozwala wygenerować ilość energii elektrycznej odpowiadającej rachunkom o wysokości 252 złotych, powinna mieć ok. 4,4kW mocy.
- W zależności od wybranego pakietu, taka instalacja będzie kosztować ok. 19 tysięcy złotych.
- Odejmijmy od tego 17% ulgi termomodernizacyjnej: zostaje 18 983 złotych
- 2 880 złotych oszczędności rocznie z 18 983 złotych to 15,17%
15% zysku rocznie przez kolejne 25-30 lat (bo tyle średnio pracują panele słoneczne) to naprawdę niezły wynik. I to niezależnie od humorów rynku i pomysłów bankowców. A przecież nie uwzględniliśmy jeszcze nieuniknionego wzrostu cen energii elektrycznej.
Okres zwrotu inwestycji
Z powyższych obliczeń widać, że opisana w przykładzie instalacja fotowoltaiczna zwróci się w okresie 7 lat. Po tym czasie ich właściciel będzie mieć dostęp do praktycznie darmowego prądu.
Co jeszcze można zyskać kupując fotowoltaikę
Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się systemami fotowoltaicznymi przeznaczonymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.
Firma oferuje w pełni zdalny, bezpieczny i wygodny dla klientów proces doboru mocy instalacji i pomaga w załatwieniu formalności oraz uzyskaniu preferencyjnego kredytu na instalację fotowoltaiczną. Pracownicy firmy Sunvival wszystko cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na wszelkie pytania i dają czas do namysłu. Można skontaktować się z nimi za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: [email protected].
A jeśli mają Państwo ochotę obejrzeć montaż instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do obejrzenia filmu z opinią naszego zadowolonego klienta.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz