MMA - ten skrót pochodzi od nazwy Mixed Martial Arts - mieszane sztuki walki. Wielu znawców tematu uważa, że podobnie jak słowa kickboxing, nie powinno się tłumaczyć na język polski. Mimo to takie rozwinięcie tego skrótu jest coraz chętniej stosowane. Błędne jest rozumowanie, że MMA pochodzi od ulicznych walk. Sport ten pochodzi ze starożytnych Aten. Podczas antycznych igrzysk olimpijskich rozgrywano dyscyplinę „pankration”, która przypominała w dużej mierze dzisiejsze MMA. Stosowano w niej techniki znane z zapasów i pięściarstwa. Współczesne Mixed Martial Arts mają swój początek w japońskich zawodach kakutougi oraz w brazylijskich vale tudo. Turnieje zyskują na popularności z każdym rokiem od lat 70tych. Jest to dyscyplina, w której zawodnicy walczą przy dużym zakresie dozwolonych technik. W zasadzie można używać wszystkich technik, które są dozwolone w innych dyscyplinach walk wręcz.
K-1 to najmłodsza i najmniej promowana z trzech formuł. Dopiero w 1993 roku w Japonii została założona federacja, która miała na celu umożliwienie uprawiania sformalizowanego japońskiego kickboxingu z elementami innych sztuk walki. Walka toczy się w tak zwanej stójce. Dozwolone są zarówno ciosy bokserskie jak i kopnięcia. Polem rażenia w K-1 są głowa, korpus jak i nogi przeciwnika.
Muay thai, które możemy także spotkać pod nazwą boks tajski, to sztuka walki kładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. Ringowe pojedynki przyjmują formułę full-contact co oznacza, że ciosy padają z pełną siłą. Jako kraj pochodzenia tej odmiany sztuk walki wskazuje się Tajlandię. Chociaż większość państw z tego regionu przypisuje sobie wynalezienie tej dyscypliny, nie ulega wątpliwości, że to właśnie w Tajlandii rozwinął się ona najmocniej przyjmując tam formę sportu narodowego.
Choć na pozór MMA, K-1 oraz Muay Thai są podobne, jest wiele niuansów, którymi się różnią. Organizatorzy turniejów sztuk walki starają się w jak najskuteczniejszy sposób edukować widzów w zakresie specyfiki formuł walk. Chcąc sprawić, że pojedynki będą coraz bardziej atrakcyjne rozgrywają walki w systemie pucharowym. Polega on na rywalizacji uczestników w bezpośrednich pojedynkach. Wygrany kwalifikuje się do walki na wyższym poziomie, pokonany zostaje wyeliminowany z turnieju.
Jedną z nielicznych możliwości obejrzenia walk w systemie pucharowym w Polsce daje gala Wenglorz Fight Cup 5. Turniej zyskuje z każdą edycją. Rozgrywany dwa razy do roku przyciąga gwiazdy polskiej sceny sztuk walki.
Najbliższa edycja odbędzie się już 7 grudnia w Lidzbarku Warmińskim, podczas której dwunastu zawodników stoczy aż osiem walk w trzech formułach: MMA, K-1 i Muay Thai.
Więcej szczegółów niebawem!
Patronat medialny – portal olsztyn.com.pl, radio eska, TVP Olsztyn.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz