W tym roku akcji "Godzina dla Ziemi" przyświeca hasło "Nie niszcz domu". Organizatorzy wydarzenia, przedstawiciele WWF, w ten sposób chcą promować ideę oszczędnego korzystania z energii.
Każdy może wpłynąć na przyszłość naszej planety. Wystarczy zmienić kilka nawyków: wyłączyć zbędne światło, jeść i pić z naczyń wielokrotnego użytku, chodzić na zakupy z koszykiem lub torbą wielokrotnego użytku, postawić na energooszczędne formy ogrzewania, oddawać elektrośmieci do specjalnych punktów, w których rzadkie metale i inne cenne surowce będą mogły być ponownie wykorzystane.
Ekolodzy przypominają, że życie na Ziemi zależy od zasobów planety, a te są ograniczone. W związku z tym każdy, kto zgasi światło, apeluje o rozsądne gospodarowanie odpadami oraz daje sygnał rządowi, że domaga się wprowadzenia rozwiązań systemowych chroniących zasoby naturalne i przestrzeń dla dzikiej przyrody.
- Wyłączenie światła jest symbolem - mówi Marzenna Nowakowska z WWF - Oznacza tyle: Obchodzi mnie przyszłość. Martwię się o pokolenia moich wnuków i prawnuków, którzy mogą stanąć wobec braku czystej wody, w obliczu głodu. Oni mogą już nie zobaczyć tych pięknych, naturalnych krajobrazów i niezwykłych gatunków.
W tym roku Godzina dla Ziemi odbędzie się w sobotę, 30 marca o godz. 20:30.
W Olsztynie zgasną iluminacje w następujących obiektach:
1. Budynek Ratusza (plac Jana Pawła II 1)
2. Plac przed Ratuszem
3. Wysoka Brama (Staromiejska 16)
4. Katedra św. Jakuba (Staszica 5)
5. Kościół św. Józefa (Jagiellońska 41)
6. Kościół Serca Jezus (Mickiewicza 10)
7. Kościół Matki Boskiej Różańcowej (Bajkowa 15)
8. Kościół Garnizonowy (Kromera 2a)
9. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (Mickiewicza 6)
10. Wieża Obserwatorium Astronomicznego (Żołnierska 13b)
Akcja ekologiczna WWF obejmuje cały świat. Udział w niej bierze niemal 200 państw. W poprzednich latach światła zgasły m.in. w Piramidach w Gizie, Wieży Eiffla, Big Benie, w operze w Sidney, Koloseum czy w mauzoleum Taj Mahal.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz