Data dodania: 2006-06-01 00:00
Gruźlica na WiM
W Olsztynie powołano Ośrodek Monitorowania Gruźlicy na Warmii i Mazurach. Zajmie się on koordynacją prac wszystkich poradni pulmonologicznych oraz edukacją osób zagrożonych gruźlicą.
Jego utworzenie przy Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie zakładał program zapobiegania gruźlicy w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2006-2008.
W Olsztynie o zapobieganiu i leczeniu gruźlicy rozmawiali lekarze pulmonolodzy.
Dyrektor szpitala chorób płuc w Olsztynie Irena Petryna poinformowała, że wprawdzie wskaźnik zachorowalności na Warmii i Mazurach w 2005 roku zmniejszył się w porównaniu z poprzednimi latami, ale gruźlica pozostaje wciąż dużym problemem, zwłaszcza we wschodniej, mazurskiej części regionu.
W 2005 roku w warmińsko-mazurskim na 100 tysięcy mieszkańców, na gruźlicę zachorowały 22 osoby, podczas gdy w 2004 roku 30 osób, a w 2003 roku 28 osób. W 2005 roku wzrosła za to liczba chorujących na gruźlicę w powiatach mazurskich: oleckim i gołdapskim.
Gruźlica stanowi na Warmii i Mazurach nadal poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest klasyczną chorobą społeczną, związaną z warunkami życia.
Epidemiolodzy przypominają, że rozwojowi gruźlicy sprzyja niedożywienie, złe warunki mieszkaniowe i stres. Stres psychiczny wywołany ubóstwem, aktualnym lub potencjalnym bezrobociem, jest przyczyną nałogów - alkoholizmu, nikotynizmu, narkomanii. Wszystkie te nałogi, złe warunki mieszkaniowe, niedożywienie osłabiają układ odpornościowy człowieka, a tym samym zwiększają ryzyko zachorowania na gruźlicę.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz