Pierwsze dywany - po co powstawały i z czego były wykonywane?
Do końca nie jest wiadomym, gdzie i kiedy powstały pierwsze dywany, gdyż uważa się, że na terenie Persji, czyli dzisiejszego Iranu pierwsze dywany tkano już w epoce brązu. Persja jest kolebką tkactwa dywanów, wykonywanych tam z niezwykłą starannością przez ludy koczownicze. Perskie dywany, które w historii obecne są z okresu III-II wieku p. n. e. wykonywane były z wełny oraz lnu, ich kolory i wzory stawały się starannie przemyślanymi kompozycjami. Początkowo dywany wykonywane były w celu ochrony ludności przed chłodem oraz zabrudzeniami z zewnątrz, z czasem zaczęto wykonywać je z dbałością o estetykę. Dywany perskie, tureckie, egipskie tkano już nie tylko dla celów praktycznych, ale i dekoracyjnych. Ich unikalne wzory, intensywne odcienie i znaczące motywy stały się ważnym elementem kultur ludności wschodnich.
Perskie dywany - synonim najwyższej jakości na przestrzeni lat
Najstarszy, zachowany dywan odnaleziono w połowie XX wieku na terenie dzisiejszej Syberii, nazwano go Pazyryk. Dywany, tkane przez ludy koczownicze powstawały z najwyższej jakości, naturalnych materiałów. Tradycja dbałości o każdy detal przy wykonywaniu dywanów sprawiła, że na przestrzeni lat zyskały one w wielu krajach miano dzieł sztuki, prezentując motywy religijne, historyczne, naturalne. Początkowo, dla ludności koczowniczej liczył się wymiar praktyczny dywanów, które na zewnętrznych krawędziach zabezpieczano belkami drewnianymi by łatwiej było je zwinąć i transportować. Dywany musiały cechować się lekkością i użytecznością. Na przestrzeni lat doceniono estetykę dywanów.
Dywany perskie i tureckie obecne w kulturze krajów wschodu
Niezwykle popularne w Persji, Indiach, Turcji, Kaukazie dywany doczekały się wzmianki w baśniach, której przykładem może być latający dywan. W Średniowieczu i późniejszych czasach dywany stały się synonimem luksusu. Sprowadzane z krajów dalekiego wschodu do Europy były istotną, świadczącą o statusie społecznym dekoracją zamków, pałaców i podstawą dla mówców, którzy deklamowali w plenerze. Dywany w krajach wschodnich pojawiały się nie tylko w domach mieszkalnych, ale przestrzeniach publicznych otwartych oraz w meczetach. Dywan jest elementem graficznym, prezentującym się na współczesnej fladze Turkmenistanu.
Dywany dziś - jakie wybieramy?
Ręcznie tkane dywany dziś są synonimem luksusu i klasycznej elegancji. Są przedmiotami ekskluzywnymi, a ich ceny nie należą do niskich. Najwyższa jakość wykonania możliwa jest również do uzyskania w produkcji maszynowej, dzięki której można uzyskać nowoczesne wzory i zróżnicowane typy dywanów. Przykładem jest sklep internetowy z dywanami EUREKA, w którym znajdują się przedmioty najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę na modne wzory abstrakcyjne oraz proste, geometryczne kształty. Dywany tureckie są dziś chętnie wybierane jako dekoracja wisząca, zdobiąca ściany wnętrz, urządzonych w stylu orientalnym, vintage, klasycznym. Chętnie wybieramy też miękkie, puchate dywany shaggy z wysokim runem.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz