Rynek mieszkaniowy w Olsztynie – charakterystyka
Jak wygląda sprzedaż mieszkań w Olsztynie? Nie od dzisiaj stolica województwa warmińsko-mazurskiego cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób, które chcą połączyć komfort mieszkania w dużym mieście o dużym potencjale biznesowym z bliskością przyrody. Olsztyn jest jednym z głównych ośrodków przemysłu oponiarskiego, a także drzewnego i meblarskiego. Prężnie rozwijają się również usługi. Jednocześnie warto podkreślić, że w granicach miasta znajduje się aż 16 jezior, a lasy zajmują ponad 20% jego powierzchni! To właśnie Olsztyn – miasto nie najtańsze (zdaniem ekspertów od nieruchomości), które jednak nie narzeka na brak chętnych do zakupienia mieszkania.
Jak wyglądają mieszkania w Olsztynie na sprzedaż? Przede wszystkim jest to rynek zróżnicowany, zarówno pod względem standardu, metrażu, jak i lokalizacji. Kawalerki dla osób mieszkających w pojedynkę zachęcają doskonałym wykorzystaniem małej powierzchni, podczas gdy rodziny z dziećmi bez najmniejszego problemu znajdą tu duże mieszkania o metrażu przekraczającym nawet 100 metrów kwadratowych. To wszystko w sąsiedztwie uroczego i tętniącego życiem centrum, ale także na uboczu – w dzielnicach, które cechują się doskonałymi połączeniami z biznesowym sercem Olsztyna. Najwięcej mieszkań na sprzedaż dostępnych jest w dzielnicach takich jak Zatorze, Stare Miasto, Osiedle Grunwaldzkie, Podgrodzie, Osiedle Kormoran, Nagórki i Jaroty. Większość ogłoszeń pochodzi z rynku pierwotnego.
Ceny metra kwadratowego mieszkania w Olsztynie
Ile wynosi cena mieszkania w Olsztynie? Tutaj dobre wieści dla osób, które wcześniej interesowały się zakupem mieszkania w największych Polskich miastach. Choć tak jak całej Polski dotyczą go uwarunkowania rynkowe związane z inflacją czy niewystarczającą podażą, Olsztyn, w przeciwieństwie do Krakowa, Warszawy czy Wrocławia, nie dobił jeszcze do pięciocyfrowej kwoty za metr kwadratowy.
Dzisiaj za mieszkanie o optymalnym standardzie zapłacimy około 8–9 tysięcy złotych za metr, co jest wprawdzie ceną wysoką, ale jak najbardziej osiągalną, szczególnie dla osób poszukujących mieszkania o nieco mniejszym metrażu. Tendencja cenowa niestety nie jest na ten moment do zidentyfikowania – zbyt wiele czynników (jak np. kwestia wprowadzenia w życie programu preferencyjnego kredytu Mieszkanie na Start) wpływa na to, by móc z pewnością stwierdzić, czy w kolejnych miesiącach koszt zakupu mieszkania będzie wyższy. Jednak z pomocą doradców rynku nieruchomości z pewnością znajdziemy lokum, które spełni wszystkie nasze oczekiwania, w tym także te cenowe.
Jak znaleźć wymarzone lokum w Olsztynie – kilka wskazówek
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania w Olsztynie? Oprócz lokalizacji i ceny powinniśmy mieć na uwadze najbliższe sąsiedztwo – infrastrukturę, która mieści się bezpośrednio naszego mieszkania. Czy mamy blisko do szkoły? Przedszkola? Czy spacerkiem dojdziemy do większego sklepu? Czy w pobliżu mamy tereny zielone albo kąpielisko? A jak wygląda kwestia dojazdu do ścisłego centrum? Pamiętajmy, że zakup mieszkania to wieloletnia inwestycja i nawet jeśli kwestie takie jak dostęp do przedszkola akurat teraz nas nie interesują, to już za kilka lat sytuacja może przedstawiać się zupełnie inaczej.
Kupując mieszkanie w Olsztynie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy znają to miasto i będą w stanie zwrócić naszą uwagę na kwestie, które dotychczas nie przyszły nam do głowy lub nie wydawały nam się najistotniejsze. Takie wsparcie to gwarancja trafionej inwestycji w mieszkanie, w którym być może dorastać będą nasze pociechy.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz