Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2016-04-06 14:17

sm

Inscenizacja ''Akcji Burza'' w olsztyneckim skansenie

Na terenie skansenu w Olsztynku odbędzie się druga już inscenizacja historyczna „Akcja Burza” przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Podobnie jak w ubiegłym roku projekt będzie miał charakter żywej dioramy, a więc aranżacji przestrzeni w sposób adekwatny do realiów historycznych.  

reklama

To będzie druga już edycja inscenizacji nawiązującej do działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Planowane inscenizacje w dniu 17 kwietnia będą opowiadały o wybranych wydarzeniach pierwszej połowy 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Okręgów Wilno i Nowogródek Armii Krajowej.

- W ramach projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało cztery inscenizacje wydarzeń i potyczek militarnych, jakie miały miejsce w czasie Akcji „Burza” w 1944 r. – informuje Mateusz Jasik z działu edukacyjnego – Dwie z nich, o godz. 11:00 i 13:00, będą dotyczyły losów polskich partyzantów z Okręgów Nowogródek i Wilno Armii Krajowej. Chcemy ukazać, że oprócz sił niemieckich zagrożeniem dla polskich partyzantów były kolaboracyjne jednostki litewskie a także duże oddziały partyzantki sowieckiej stacjonujące w Puszczy Rudnickiej. Przygotowując scenariusze potyczek partyzanckich czerpaliśmy z działań 77 pułku piechoty Armii Krajowej.

Inscenizacje batalistyczne o godzinie 12:00 i 14:00 będą z kolei dotyczyły walk niemiecko – radzieckich, które dały impuls do tytułowej Akcji Burza. Oprócz zmagań piechoty i sił pancernych pojawią się wątki związane z działaniem sowieckich grup rozpoznawczych. Momentem kulminacyjnym i zwieńczeniem całego dnia będzie inscenizacja główna o godzinie 14:00. Przeniesiemy się wówczas na przedpola Wilna, gdzie rozpoczęła się operacja „Ostra Brama”.

- W ramach obchodów „Roku cichociemnych” zaprezentujemy także sylwetki spadochroniarzy Armii Krajowej działających w ramach struktur prezentowanych oddziałów – dodaje Mateusz Jasik.

Wydarzenie zostanie przeprowadzone z udziałem rekonstruktorów, dużą liczbą jednostek historycznego sprzętu, w tym 3 czołgi i działa pancerne oraz ciężarówki, samochody, motocykl,  oraz z profesjonalną pirotechniką i z troską o wysoki walor dydaktyczny. Każdy z widzów otrzyma darmową broszurkę z historycznym tłem prezentowanych wydarzeń.  Na terenie skansenu zostanie również zaaranżowany obóz partyzancki, gdzie będzie można spróbować ciepłego posiłku z oryginalnej kuchni polowej.

Bilety wstępu w dniu imprezy kosztować będą: 10 złotych (normalny) i 5 złotych (ulgowy).

 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl