W zeszłym tygodniu w artykule pt. „Ta inwestycja ma zmienić Olsztyn. Właśnie wkopali kamień węgielny” poinformowaliśmy, że wmurowano kamień węgielny pod budowę ekociepłowni, która powstanie przy ul. Bublewicza.
Internauci skomentowali tę inwestycję. W większości były to negatywne wypowiedzi, często nawet niecenzuralne. Zdarzyły się jednak i komentarze konstruktywne. Jeden z czytelników napisał, że inwestycja nie będzie rentowna, ani ekologiczna.
Cała UE idzie w kierunku recyklingu i zmniejszenia ilości CO2... ale cóż nasz szanowny włodarz ma swoje WIDZIMISIĘ i ciągnie nas nie dość, że w drugą stronę to jeszcze będzie nas nękał nierentowną "inwestycją" a do kompletu truł syfem ze zwożonych z całego województwa śmieci. I nazywajmy rzecz po imieniu: to jest SPALARNIA ŚMIECI a nie jakiś ekologiczny twór!
P.S. Żeby było jasne recykling to ponowne przetworzenie śmieci a nie ich spalenie. I nie wmawiajcie nam, że spalanie odpadów ma jakiekolwiek działanie ekologiczne.
P.P.S. UE wyznaczyła już termin do kiedy tego typu twory mają być zamknięte... i niestety nie jest to 50 czy 70 lat a niecałe 20... Chcę zobaczyć jak ta inwestycja się zwraca do tego czasu.
– napisał jeden z czytelników (pisownia oryginalna).
Już wcześniej trwał spór o to, czy tę inwestycję nazywać ekociepłownią czy spalarnią śmieci. Ponieważ temat nadal budzi duże kontrowersje, postanowiliśmy to zweryfikować. W tym celu skontaktowaliśmy się z firmą odpowiedzialną za zorganizowanie wydarzenia wkopania kamienia węgielnego.
Odpowiedzi nadeszły jeszcze tego samego dnia.
– Ekologiczna elektrociepłownia powstająca w Olsztynie jest Instalacją Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) zasilaną paliwem alternatywnym RDF – czyli frakcją palną wyodrębnioną z odpadów komunalnych, która nie może zostać poddana dalszemu recyklingowi. Innymi słowy Instalacja przekształca paliwo alternatywne, a nie śmieci które powstają w domach każdego z nas – powiedział w rozmowie z nami Adam Kukielewski.
Zapytaliśmy także o decyzję Unii Europejskiej, która wyznaczyła konkretną datę na zamknięcie spalarni odpadów.
– Podkreślić należy, iż decyzja ta dotyczy instalacji, których zadaniem było jednie spalenie odpadów zmieszanych, a nie efektywna produkcja energii. Tego typu instalacje powstały w Europie kilkadziesiąt lat temu i obecnie ich funkcjonowanie jest wygaszane właśnie ze względu na niską efektywność – wyjaśnił Kukielewski.
I dodał: – Olsztyński projekt zakłada budowę Instalacji pracującej w wysokosprawnej kogeneracji, która łączy w sobie dwa cele – unieszkodliwienie frakcji resztkowej z odpadów oraz produkcję ciepła i energii elektrycznej. Praca nowej ekociepłowni przewidziana jest na okres 25-lat.
Jak przyznał, polityka energetyczna i środowiskowa UE zakłada realizację planu Gospodarki Obiegu Zamkniętego, której elementarną częścią składową są instalacje typu ITPO wytwarzające energię cieplną i elektryczną z paliwa alternatywnego.
Olsztyńska instalacja ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych gazów o 150 tys. ton w skali roku i redukcję ilości wykorzystywanego węgla o ok. 50 proc. Ponadto, nowa ekociepłownia zagospodaruje paliwo RDF wytwarzane przez olsztyński ZGOK i pozostałe zakłady z terenu województwa, co pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów transportu frakcji palnej z odpadów komunalnych poza województwo warmińsko-mazurskie.
– Warto również podkreślić, że projekt współfinasowany jest ze środków unijnych poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu 2.2. Infrastruktura i Środowisko, jak również m.in. Bank Ochrony Środowiska i Europejski Bank Inwestycyjny, które w swoich założeniach finansują projekty wspierające środowisko naturalne – powiedział Adam Kusielewski.
Zwróciliśmy się także o przesłanie biznesplanu, w którym można by było przeczytać, jak szybko zwróci się inwestycja.
– Dokumenty takie jak biznesplan są objęte tajemnicą spółki i nie podlegają udostępnieniu. Pragniemy podkreślić, iż fakt zaangażowania wielu instytucji finansowych krajowych i europejskich oraz funduszy pomocowych Unii Europejskiej świadczy jednoznacznie o ekonomicznym uzasadnieniu realizacji przedsięwzięcia – powiedział Kusielewski.
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz