Jeśli poszukujecie niedrogiego i ekologicznego sposobu na ogrzanie domu, ogrzewanie na podczerwień może być jednym z idealnych rozwiązań. Promieniowanie podczerwone jest szczególnie popularne w krajach skandynawskich, gdzie od lat wykorzystywane jest jako nieszkodliwy sposób na zapewnienie ciepła. W Polsce o promiennikach różnego rodzaju mówi się coraz więcej. Przede wszystkim, jako główne zalety, wymienia się małe straty energii i szybki montaż. Dodatkowo nowoczesne panele na podczerwień można zamontować nie tylko na ścianach, co przy niektórych rozwiązaniach architektonicznych jest kluczowe. Jednak przed zdecydowaniem się na ten rodzaj ogrzewania, warto wiedzieć, na jakiej zasadzie dokładnie działa.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Pojęcie promieniowanie podczerwone na początku brzmi dość tajemniczo i wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest bezpieczne dla zdrowia. Termin ten powinien nam kojarzyć się przede wszystkim z działaniem Słońca, bez którego nie byłoby na świecie życia. Ciepło, które odczuwamy podczas pogodnych dni, to właśnie promieniowanie podczerwone. Oczywiście wiele mówi się o tym, że należy chronić się przed promieniami słonecznymi, aby zachować zdrowie i młody wygląd skóry. Jak zatem to zjawisko mogło zostać wykorzystane w promiennikach, aby nie szkodzić domownikom?
Odpowiedzią na to pytanie jest wykorzystanie odpowiedniej długości fali, która skutecznie przekaże ciepło i jednocześnie nie będzie prowadzić do żadnych powikłań zdrowotnych. Co więcej, ogrzewanie na podczerwień może mieć wręcz korzystny wpływ na zdrowie domowników. W panelach na podczerwień wykorzystywane jest promieniowanie długofalowe, które nie wnika w głąb tkanek i nie narusza ich struktury. Ważne jest zatem, aby było to promieniowanie IR-C, gdzie fala ma przynajmniej 3 µm lub więcej. Taki rodzaj fali ogrzewa jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie podnosząc temperatury powietrza, a co za tym idzie, nie prowadzi do jego poruszania, czyli konwekcji. Dzięki temu można mówić o znikomych stratach energii.
Główne zalety ogrzewania podczerwienią
Dostosowanie idealnego promiennika podczerwieni do swoich potrzeb jest całkiem proste, a cały proces przebiega sprawnie. Wystarczy spojrzeć na specyfikację danego panelu, aby wiedzieć, jaka moc będzie odpowiednia do pomieszczenia mającego 30, 40 lub 50 m2 i więcej. Wśród najczęściej wymienianych zalet dotyczących ogrzewania, z pewnością warto wspomnieć o tym, że panele można montować na ścianach, sufitach lub jako grzejniki wolnostojące. Dodatkowo wystarczy podłączyć je do prądu, aby zaczęły działać. Co jeszcze zachęca do zakupu promienników:
-
wbudowany profesjonalny termostat umożliwiający dokładne ustawienie wysokości temperatury oraz czasu grzania;
-
możliwość sterowania panelami pilotem lub poprzez Wi-Fi;
-
brak wytwarzania spalin i innych substancji zanieczyszczających powietrze;
-
brak ogrzewania powietrza i wprawiania go w ruch, co ma korzystny wpływ na zdrowie i pomaga w oddychaniu osobom cierpiącym na astmę lub zmagającym się z alergią;
-
duża wytrzymałość i gwarancja działania nawet do 30 lat;
-
nowoczesny design, dzięki któremu panele nie przypominają swoim wyglądem typowych grzejników.
Czy warto zatem zastanowić się nad ogrzewaniem na podczerwień jako ogrzewaniem przewodnim? Z pewnością jest to temat, który należy zgłębić, jeśli zależy nam na ekologii i energooszczędności.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz