29 lipca 2020 r. fotel dyrektora Suskiego Ośrodka Kultury (SOK) objął Piotr Pancer. Jego poprzednikiem był Czesław Radzicki, który wskazane stanowisko piastował przez wiele lat, aż do emerytury.
Koncepcja programowa naszego gościa zakładała kontynuację programu Radzickiego, w połączeniu z odświeżeniem pewnych form.
- Nie jest tak, że tego typu stanowisko obejmuje się w pustce. Wiadomo, że pewne formy zostaną odświeżone i zgodnie ze swoją ideą, będę poszukiwał możliwości na promocję Susza i całej gminy – tłumaczył dyrektor SOK.
Podczas kadencji Pancer powołał siedem eventów o charakterze festiwalowym, a także wydarzenia takie jak: tydzień filmowy, dożynki czy muzyczny triatlon.
Nasz rozmówca wspomniał również, iż Susz jest stolicą polskiego triatlonu. W zawodach startuje około 1400 sportowców. Ze względu na istotność tej dyscypliny, w mieście powstała aleja sław polskiego triatlonu.
W ramach Dni Susza zostało również powołane wydarzenie o charakterze międzynarodowym – Blender Art Festiwal. Pierwsza edycja przedsięwzięcia okazała się sukcesem. Głównymi gwiazdami festiwalu byli wówczas Dawid Kwiatkowski, a także belgijski zespół Laïs (twórca przeboju „Belgijka”). Warto wspomnieć, iż zagraniczni artyści koncertowali w Polsce po raz pierwszy.
- Wydaje mi się, że potwierdziliśmy, że ta droga jest słuszna. Dzięki podjętym działaniom ekwiwalent promocyjny sięgnął około 2 mln zł. Idea, która przyświecała mi od samego początku to racjonalne wykorzystanie środków publicznych. Wydając pieniądze, realizujemy dwa cele. Przede wszystkim organizujemy wydarzenie miejskie, dedykowane mieszkańcom, ale też przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym, przeznaczone dla szerszego grona odbiorców – mówił Pancer.
W zeszłym roku udział w festiwalu był bezpłatny. Obecnie wiele tego typu wydarzeń organizowanych jest jednak w formie biletowanej. Nasz gość zapewnił, iż, póki co, nie planuje odchodzić od obranej drogi. Argumentował to stwierdzeniem, iż „działania ośrodka kultury mają głównie charakter misyjny”.
Pancer spekulował również, że w przyszłości więcej środków zewnętrznych uda się przeznaczyć na rozwój kultury.
- Wydaje mi się, że już jesteśmy na takim etapie, gdzie możemy sobie pozwolić na poluźnienie tych restrykcji i wydatkowania. Doganiamy standard, w którym będzie nam się dobrze żyło – mówił.
Warto wspomnieć, iż jednym z celów Blender Art Festiwalu jest promowanie zespołów regionalnych.
Piotr Pancer przed objęciem funkcji dyrektora zdobył potrzebną wiedzę i umiejętności organizacyjne, m.in. dzięki 10-letniej pracy w Departamencie Koordynacji Promocji olsztyńskiego urzędu marszałkowskiego, a także pracy przy wielu telewizyjnych formatach. Co ciekawe, nasz gość pełnił też rolę managera zespołów Big Day oraz Shannon.
- Trafiłem do Susza po drodze, która nauczyła mnie szerokiego spojrzenia. Działania, które podejmowałem, pozwoliły mi bardzo ufać potencjałowi całego regionu – zapewniał.
Podczas rozmowy dyrektor SOK poruszył również kwestię promocji regionu. Wspomniał, iż wyczekiwanym przez niego ruchem, jest zainteresowanie suskimi wydarzeniami artystycznymi przez mieszkańców innych miast, aby w efekcie wpłynąć na rozwój turystyki i wspieranie lokalnych biznesów.
Pod koniec marca ma zostać przedstawiony program imprez na tegoroczny sezon. Dyrektor SOK zdradził, iż jedną z zaproszonych gwiazd będzie zespół spoza Europy.
Czego nauczyło go objęcie funkcji dyrektora, o strategii gminy, misyjnym charakterze ośrodków kultury, o ryzyku przy organizacji międzynarodowego festiwalu, dlaczego najłatwiej promocję robi się przez sport i turystykę, o dyplomie stolarza, pędzących piłach oraz innych pasjach, dyrektor Suskiego Ośrodka Kultury, Piotr Pancer opowiedział podczas rozmowy z redakcją portalu Olsztyn.com.pl.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz