Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2020-08-10 14:47

Redakcja

Jak wybrać pralkę, aby nie przepłacić i kupić produkt dobrej jakości?

Jak wybrać pralkę, aby nie przepłacić i kupić produkt dobrej jakości?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej. Są to jednak urządzenia, które charakteryzują się wieloma różnorodnymi parametrami, przez co wiele osób nie wie, jak wybrać pralkę. Warto zwrócić uwagę na różne wersje pralek, gdyż w zależności od rodzaju użytkowania, mogą one okazać się zdecydowanie lepszym wyborem od standardowych modeli.

reklama
  1. Rodzaje budowy pralek

  2. Pralka wolnostojąca, czy do zabudowy?

  3. Jaką pojemność bębna wybrać?

  4. Pralka, a prędkość wirowania

  5. Klasa energetyczna i zużycie wody przez pralkę

  6. Pralko-suszarki

  7. Dodatkowe programy prania – czy warto?

Jak widać, wiele detali trzeba dokładnie przeanalizować, by nie wybrać niewłaściwego modelu. Niektóre z aspektów będą wiązały się z wygodą codziennego użytkowania, podczas gdy inne będą bezpośrednio skorelowane z oszczędnościami pieniędzy.

Rodzaje budowy pralek

Istnieją różne typy pralek, takie jak:

  • standardowe,

  • slim,

  • super slim,

  • ładowane od góry.

Powyższy podział jest zależny od wielkości pralki. Jest to dość istotny aspekt dla osób, które chcą zaopatrzyć się w model pasujący do niewielkiej łazienki. Standardowe pralki w wersjach ładowanych od przodu mają głębokość na poziomie aż 50-65 cm, podczas gdy wersje super slim są węższe niż 39,9 cm. Warianty slim odznaczają się zaś głębokością na poziomie 39,9-49 cm. Modele ładowane od góry zazwyczaj mają głębokość od 40 do 60 cm. Jak widać, różnice są dość duże, zwłaszcza gdy chodzi o dobranie pralki do łazienki, która ma kilka metrów kwadratowych.

Pralka wolnostojąca, czy do zabudowy?

Znaczna część pralek dostępna jest w wersjach wolnostojących. Część modeli przystosowana jest jednak do zabudowy, co jest przydatne, jeśli planuje się w łazience oryginalną architekturę. Na takie modele warto jednak decydować się wtedy, gdy planuje się remont łazienki, gdyż budując zabudowę w istniejącej już łazience, trudno będzie to zrobić w sposób estetyczny i pasujący do reszty pomieszczenia.

Jaką pojemność bębna wybrać?

Kolejnym i jednym z najbardziej istotnych aspektów jest to, jak dużą wielkość bębna wybrać. Producenci zawsze to podają w specyfikacji technicznej, a na stronach sklepów internetowych, takich jak https://www.euro.com.pl/pralki.html jest to podane w opisie produktu. Stosunkowo małe pralki optymalne dla jednej lub dwóch osób mają pojemność na poziomie 4-5 kg. Wsad na poziomie 6-7 kg będzie zaś odpowiedni dla nieco większych rodzin. Rodziny wielodzietne oraz gospodarstwa domowe, w których jest więcej niż 5-6 osób powinny zaś zaopatrzyć się w model o wsadzie przekraczającym 7 kg.

Pralka, a prędkość wirowania

Innym, jednak nie mniej ważnym parametrem jest wybór modelu pod kątem prędkości wirowania. Najmniejsze modele charakteryzują się obrotami na poziomie około 500 obr./min podczas gdy najszybsze modele odznaczają się aż kilkukrotnie większą prędkością. Warto jednak wiedzieć, co to właściwie oznacza. Najbardziej praktycznym efektem dużej prędkości wirowania jest to, że pranie wyjęte z takiego bębna będzie stosunkowo suche. Efektem ubocznym jest jednak to, że niektóre rodzaje odzieży nie nadają się do prania na wysokich obrotach. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli kupuje się pralkę z bębnem pracującym na wysokiej ilości obrotów warto, aby były one regulowane tak, by dostosować je do prania różnych rodzajów odzieży. Do skutecznego prania w zupełności wystarczy pralka z prędkością obrotową na poziomie około 1000 obr./min.

Klasa energetyczna i zużycie wody przez pralkę

Bardzo ważną kwestią jest też wybranie modelu, który będzie odpowiednio energooszczędny. Większość pralek ze względu na specyfikę pracy zużywa stosunkowo duże ilości energii, a to w praktyce oznacza, że zredukowanie kosztów z tego wynikających przyniesie duże korzyści. Wybierając pralkę o jednej z najwyższych klas energetycznych, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie, co w skali kilku lat daje pokaźną sumę. Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, ile wody pobiera pralka. Jest to zależne od wielkości bębna i ustawionych dodatkowych funkcji, jednak tu również warto wybierać te najbardziej oszczędne, zarówno w trosce o własny portfel, jak i środowisko naturalne.

Pralko-suszarki

Bardzo popularne są pralko-suszarki. Są to modele pralek, które mają wbudowaną suszarkę, dzięki czemu wyciąga się z nich suchą odzież, której już nie trzeba suszyć. Jest to bardzo wygodne i warto dopłacić za tę funkcję, jednak trzeba pamiętać, że nie każda odzież zniesie tego typu suszenie. Naturalne i delikatne tkaniny oraz dzianiny mogą ulec uszkodzeniu, więc przed zakupem takiego modelu, warto przeanalizować, jaką odzież w głównej mierze będzie się prało.

Dodatkowe programy prania – czy warto?

Każdy model nieco różni się dostępnością różnych programów. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować instrukcję obsługi i specyfikację techniczną pralki, w której wyszczególnione są wszystkie programy, które oferuje dany model. Szukając odpowiedzi, jak wybrać pralkę, nie warto patrzeć w pierwszej kolejności na markę, tylko dopasować funkcję danej pralki do swoich potrzeb, a w drugiej kolejności wybrać produkt takiej firmy, która wydaje się najsolidniejsza.

Artykuł sponsorowany

Tagi: pralka

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl