Stary, klimatyczny pomost już na pierwszy rzut oka da się odróżnić od nowo postawionego. Chodzi o deski. Drewno to jeden z tych materiałów, które z czasem zyskują na charakterze. Pociemniałe, z wyraźnie widocznymi sękami i kilkoma nierównościami mają urok. Wiele osób właśnie tego szuka. Powtarzalność mebli w sklepowych katalogach może nużyć, a każda rzecz stworzona z zabytkowych desek jest wyjątkowa.
Co można zrobić ze starych desek?
Jeśli masz dużo zabytkowych desek o równej długości i w dobrym stanie, możesz z nich zrobić rustykalny płotek czy szalowanie domu. Wokół domu po odpowiedniej impregnacji drewno sprawdza się też jako materiał budulcowy do stawiania ławeczek i tarasów. Można też wykorzystać dębowe drzwi po rozbiórce stodoły: wstawić je u siebie lub zamienić np. na stół. Z mniejszych deseczek osoby o zacięciu do rękodzieła zbijają skrzynie, skrzynki i skrzyneczki, a dekory oprawiają w ramki lub stawiają na kominku. Nawet pojedyncza, ręcznie ciosana belka może posłużyć w domu jako wspornik albo siedzisko.
Skąd wziąć autentyczne, zabytkowe deski i bale?
Istnieją dwie drogi pozyskiwania takich desek. Pierwsza – droższa – to kupowanie ich bezpośrednio od handlarzy lub producentów. Firmy zajmujące się produkcją takich desek odpowiednio je postarzają. Na życzenie sprzedają już pomalowane lub pokryte impregnatem do drewna. Czasem odpowiednie skrzynie i dekory dostępne są w internecie i w antykwariatach.
Drugi sposób to pozyskiwanie ich bezpośrednio z drewnianych budynków do rozbiórki. Takie deski można czasem znaleźć na nieużytkach i w pobliżu ruin. Jeśli sąsiad lub znajomy ma na swoim terenie chylący się ku ziemi budynek gospodarczy, można mu zaproponować uprzątnięcie placu w zamian za deski. Warto przeszukiwać okolice starych zabudowań, bo tam też da się trafić na efektowny, rzeźbiony element z historią. Niektórzy próbują pozyskiwać takie materiały bezpośrednio od gospodarzy, którzy mogą mieć w stodole niepotrzebne koło od wozu czy chomąto.
Zabezpieczanie elementów: olej czy impregnat do drewna?
Odzyskany z rozbiórki drewniany dekor warto przetrzeć szmatką nasączoną mydłem i ciepłą wodą. To pomoże usunąć kurz czy brud. Poza tym skazy drewna często widać dopiero po zamoczeniu. Jeśli element jest w dobrym stanie, po wyschnięciu można go zaolejować. To stara technika, zabezpieczająca w pewnym stopniu przed warunkami atmosferycznymi. Poza tym szlachetnie przyciemnia drewno i pięknie wydobywa rysunek jego słojów. Tradycyjnie do takiego zabiegu wykorzystuje się olej lniany.
Jeśli deski mają posłużyć jako element skrzyni czy tarasu, lepiej zapewnić im profesjonalną impregnację.
https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty/c/b2c-impregnaty
Po zaimpregnowaniu drewna, które ma posłużyć we wnętrzach, lepiej zostawić je na zewnątrz na kilka dni lub wietrzyć pomieszczenie, w którym nałożono bejcę. Rodzaj impregnatu do drewna zależy od jego stanu i tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Jaki impregnat do drewna będzie najlepszy?
Stare drewno to wdzięczny i łatwo dostępny materiał. Jednak nieodpowiedni lakier lub impregnat do drewna to najczęstszy powód, dla którego zabytkowy element zostaje bezpowrotnie zniszczony.
-
Jeśli drewno ma atrakcyjnie wyglądające pęknięcia, silny impregnat do drewna trzeba nałożyć w ich środek. W przeciwnym razie wkrótce fragment może się ukruszyć. Poza tym w szczelinach mogą rozwijać się grzyby czy owady.
-
Jeśli na drewnie jest mech, to nie wystarczy go usunąć. Przed, a następnie po usuwaniu porostów, warto zabezpieczyć materiał impregnatem do drewna przeciwko mchom.
-
Gdy deska ma być użyta do dekoracji, to można poszukać w sklepie impregnatu do drewna ochronno-dekoracyjnego.
-
Gdy chcesz zbudować pomost czy inny element, który ma być przede wszystkim trwały, zainwestuj w dobre impregnaty ochronne o silnej formule. Lepiej zdecydować wcześniej, czy element ma służyć w domu, czy na zewnątrz. W ogrodzie mebel będzie narażony na pleśń, mróz i wilgoć, a więc warto go zabezpieczyć z wyprzedzeniem odpowiednim impregnatem ogrodowym.
-
Zanim kupisz określony środek, sprawdź, czy masz do czynienia z impregnatem bezbarwnym, czy dającym połysk i kolor.
Dodatkowe wskazówki praktyczne
Jeśli masz puszkę impregnatu d o drewna i nie wiesz, czy się sprawdzi, spróbuj pomalować nim małą powierzchnię w niewidocznym miejscu, np. wewnątrz skrzyni. Możesz też wykorzystać do eksperymentów fragment deski podobnej do tej, z której zamierzasz budować. Później warto jeszcze wystawić taki element na słońce i zamoczyć go, by sprawdzić, czy drewno np. nie zmienia koloru pod wpływem światła i wody.
Gdy deska dosłownie rozpada się w rękach, to nie ma sensu inwestować w żadne preparaty do impregnacji drewna – nadaje się do wyrzucenia. Czasem drewniany element sprawia wrażenie mokrego. Wówczas mamy do czynienia z drewnem zbutwiałym, które też nie nadaje się do prac stolarskich. Drewno zaatakowane pleśnią da się niekiedy uratować: najpierw stosując środek grzybobójczy, a następnie usuwając zniszczone fragmenty i ponownie impregnując.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz