Co się dzieje ze skórą twarzy zimą?
Zima jest specyficzną porą roku, podczas której skóra twarzy jest narażona na wpływ wielu niekorzystnych czynników. Czynniki atmosferyczne i środowiskowe wpływają bezpośrednio na pracę gruczołów łojowych, które zaczynają pracować wolniej i mniej intensywnie. Ich nieregularne działanie osłabia naturalny płaszcz lipidowy, który powleka skórę twarzy. Prowadzi to do zanikania warstwy ochronnej oraz narażeniem naskórka na działanie negatywnych czynników.
Zimą skóra staje się bardziej wrażliwa i podrażniona. Minusowe temperatury, które działają na powierzchnię twarzy podczas pobytu na dworze zostają konfrontowane z ciepłym powietrzem, które panuje wewnątrz budynków. Takie wahania temperatur prowadzą do szybkiego kurczenia się i natychmiastowego rozszerzania naczyń krwionośnych, przez co powierzchnia twarzy staje się zaczerwieniona i przesuszona.
Wraz z nadejściem wiosny, skutki czynników drażniących są bardzo widoczne na twarzy. Dlatego też warto poznać zasady, które pozwolą odzyskać jej piękny i zdrowy wygląd. Marzeniem wielu kobiet jest cera jak z Photoshopa - jak ją uzyskać?
10 zasad pięknej cery - pielęgnacja na wiosnę
Inwestycja w znajomość odpowiedniej pielęgnacji twarzy jest kluczowym czynnikiem do posiadania pełnej blasku, świetlistej skóry. Codzienna troska o jej stan ma ogromny wpływ na to, jak się prezentuje - zarówno bez makijażu, jak i po jego nałożeniu. O czym warto pamiętać?
1. Aplikowanie naturalnych kosmetyków
Półki sklepowe przepełnione są kosmetykami, które posiadają chemiczny skład. Na wiosnę, warto poznać recepturę naturalnych kosmetyków dostępnych na wapteka.pl, które są bogate w roślinne składniki aktywne, doskonale przyswajane przez skórę. Odpowiednio dobrany kosmetyk do typu skóry pomoże odpowiednio ją pielęgnować i wspomóc pozimową regenerację.
2. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej
Pierwsze promienie słońca mogą podrażniać przesuszony naskórek. Przed każdym wyjściem na zewnątrz, należy aplikować krem lub żel, który zawiera SPF. Pozwoli to uniknąć powstawania przebarwień oraz nieestetycznych plam na powierzchni skóry.
3. Nawilżanie
Stosowane kosmetyki powinny posiadać silne substancje nawilżające i odżywcze, które pomogą odbudować barierę hydrolipidową naskórka. To jeden z ważniejszych kroków, który znacząco wpływa na kondycję skóry twarzy.
4. Eksfoliacja, czyli złuszczanie
Po zimie, ważne jest złuszczenie starego, zrogowaciałego naskórka. Do tego celu warto wykorzystać peelingi enzymatyczne, które są bogate w roślinne enzymy, na przykład z papainą. Produkty z ziarnami mogłyby jeszcze bardziej podrażnić delikatną skórę twarzy.
5. Dobry demakijaż
Po całym dniu konieczne jest solidne, dokładne wykonanie demakijażu. Najlepszym rozwiązaniem jest dwufazowe oczyszczanie - pierwszym krokiem jest umycie twarzy za pomocą naturalnego olejku, a następnie zemulgowanie go żelem lub pianką myjącą.
6. Tonizowanie skóry
Tonizowanie jest procesem, w którym przywraca się odpowiednie pH skórze. Podczas jej kontaktu z wodą lub produktami do mycia, odczyn zostaje zmieniony. Przywrócenie go do odpowiedniego poziomu pozwala skórze bronić się przed namnażaniem patogenów, które sprzyjają rozwijaniu się zmian zapalnych, czyli wyprysków.
7. Serum, czyli bomba składników odżywczych
Przed nałożeniem kremu, warto zastosować odpowiednio dobrane serum do rodzaju posiadanej cery. Serum do twarzy posiada maksymalnie skoncentrowane składniki aktywne, których działanie jest widoczne szybciej i intensywniej.
8. Odpowiednia dieta i picie wody
Zbilansowana dieta pozwala zachować odpowiedni poziom witamin w organizmie, natomiast picie odpowiedniej ilości wody doskonale nawadnia ciało i skórę, co znacznie poprawia jej jędrność i zwiększa poziom nawilżenia.
9. Pielęgnacja okolic oczu
Okolice oczu, szczególnie u młodych kobiet, są często pomijanym obszarem w procesie pielęgnacji. Skóra pod oczami jest bardzo cienka, dlatego też szybko pojawiają się na niej zasinienia oraz opuchnięcia. Warto zainwestować w odpowiedni krem, aby szczególnie zadbać o tą okolicę.
10. Witamina C
Do pozimowej pielęgnacji warto wprowadzić produkty, które są bogate w witaminę C. Jej właściwości pozwalają na wyrównanie kolorytu skóry, pozbycie się przebarwień oraz rozjaśnienie, co daje efekt rozświetlonej i gładkiej skóry.
Świadoma pielęgnacja twarzy - jak nakładać produkty?
Posiadanie odpowiednich produktów, które pomogą przywrócić świetną kondycję skórze twarzy nie wystarczy. Kolejnym, ważnym aspektem jest przestrzeganie kolejności ich nakładania. Sekwencja nakładanych kosmetyków jest bardzo istotna, aby składniki aktywne obecne w produktach nie wykluczały swojego działania.
Jaka jest prawidłowa kolejność wieczornej pielęgnacji skóry twarzy?
- Demakijaż i mycie skóry,
- Tonizacja,
- Nałożenie serum,
- Aplikacja kremu pod oczy,
- Zastosowanie kosmetyków punktowych na wypryski - jeśli jest konieczność,
- Nałożenie kremu nawilżającego.
Pielęgnacja twarzy przynosi najlepsze efekty, gdy podchodzi się do niej holistycznie i kompleksowo. Ważne jest także dobranie odpowiednich kosmetyków do typu skóry. Codziennie, poprawne przeprowadzanie pielęgnacji z pewnością wpłynie na jej wygląd, a dodatkowo opóźni procesy starzenia i pojawiania zmarszczek.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz