Rowerzyści stanowią rosnącą grupę uczestników ruchu drogowego w naszym mieście. Część z nich nie ma jednak pojęcia jak należy zachowywać się w ruchu drogowym. Nieprawidłowe włączanie się do ruchu, niesygnalizowanie zmiany kierunku ruchu, czy wreszcie jazda ''slalomem'' raz chodnikiem raz jezdnią – to typowe przewinienia cyklistów.
Część rowerzystów zapomina, że oprócz uprawnień ciążą na nich również obowiązki odpowiedniego dopasowania się do zasad ruchu drogowego.
Tylko wczoraj na terenie Olsztyna doszło do dwóch kolizji z udziałem cyklistów. Około godziny 11:00 kierowca jednośladu jadąc chodnikiem na ul. Limanowskiego nie zachował należytej ostrożności i potrącił idącą w tym samym kierunku starszą kobietę. 71- latka z urazem głowy trafiła do szpitala na obserwację.
Kilka godzin później na ul. Towarowej, kierujący toyotą, włączając się do ruchu z posesji nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście jadącemu chodnikiem i potrącił go. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wobec sprawcy kolizji policjanci sporządzili wniosek o ukaranie. Przed sądem odpowie również cyklista, który poruszał się w sposób nieprawidłowy.
Przypomnijmy, zgodnie z art. 33 Kodeksu Drogowego:
Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.(...)
Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
czepiania się pojazdów.
3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
4. (uchylony)
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz