Ta instytucja wrosła już w polską rzeczywistość. Traktujemy ją często, absolutnie niesłusznie, jako dziecko komunizmu. A przecież ZUS powstał w 24 października 1934 roku, dekretem prezydenta Rzeczypospolitej, jako efekt starań mających na celu unormowanie zasad ubezpieczeń pracowniczych. Do tego roku ubezpieczenia chorobowe czy emerytalne nie były jednolite. Każda firma, region, grupa zawodowa czy organizacja mogła mieć swoje zasady ich przyznawania. Podobnie zresztą było także w innych krajach europejskich.
Po wojennych stratach Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrodził się. W Olsztynie, podobnie jak w innych miastach Ziem Zachodnich i Północnych, ZUS odzyskiwał majątek należący przed wojną do niemieckich ubezpieczalni, działających na tym terenie.
Olsztyński oddział ubezpieczalni w roku 1955 podzielił los całej firmy – decyzją komunistycznych władz ZUS został zlikwidowany. Jego zadania przejąć miały związki zawodowe. Widać nie za bardzo ta reforma władzom wyszła gdyż już w roku 1960, ekipa Władysława Gomułki i Józefa Cyrankiewicza powołała na powrót do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeden z jego oddziałów regionalnych znów zaczął działać w Olsztynie przy obecnym Placu Konsulatu Polskiego. I tak już pozostało do dzisiaj.
Krzysztof Szczepanik
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz