Polacy po raz kolejny udowodnili swoją niezawodność w żeglarstwie lodowym. Podczas bojerowych mistrzostw świata na jeziorze Kegonsa w Madison w Stanach Zjednoczonych najlepszy - po raz jedenasty i czwarty raz z rzędu – okazał się olsztyński żeglarz lodowy Karol Jabłoński nazywany ''Wielkim''. Gratulacje należą się także Michałowi Burczyńskiemu za brązowy medal, Robertowi Graczykowi za miejsce czwarte i Tomaszowi Zakrzewskiemu za miejsce szóste.
- W ostatnim dniu regat z powodu zbyt grubej warstwy mokrego śniegu na lodzie nie odbyły się dalsze wyścigi i mistrzostwa zakończyły się po trzech rozegranych pierwszego dnia. Jestem bardzo zadowolony i dumny ze stylu w jakim wygrałem te 3 wyścigi. Słaby wiatr faworyzowały moich lżejszych, bardzo doświadczonych rywali. Najbardziej cieszy wygrana z Amerykaninem Matem Struble, 3-krotnym mistrzem świata, przeciwko któremu żeglowałem po raz pierwszy. Była to oczekiwana przez wielu konfrontacja, którą bezapelacyjnie wygrałem – skomentował Jabłoński.
**
Karol Jabłoński – światowej klasy żeglarz zawodowy, skipper, sternik i menedżer profesjonalnych projektów żeglarskich, żeglarz lodowy. Jeden z najbardziej wszechstronnych żeglarzy, który odniósł sukcesy w żeglarstwie morskim, meczowym i lodowym. Sternik hiszpańskiego Teamu Desafio Espańol w regatach o Puchar Ameryki. Wielokrotny mistrz świata oraz Europy. Uznany i repektowany w międzynarodowym środowisku żeglarstwa zawodowego za prezentowany poziom sportowy i wyjątkowy talent żeglarski. Od ponad 25 lat bierze udział w regatach na akwenach całego świata reprezentując lub prowadząc międzynarodowe profesjonalne zespoły żeglarskie.
Przygodę z żeglarstwem rozpoczynał na jeziorze Tałty w roku 1968. W roku 2007, jako pierwszy polski sternik, wystartował w prestiżowych regatach świata – America’s Cup, uznawanych za żeglarski Mount Everest. W 32. edycji regat o Puchar Ameryki rozgrywanych w Walencji był sternikiem teamu gospodarzy. Na hiszpańskim jachcie Desafio Español, którego matką chrzestną była królowa Zofia, zdobył 3. miejsce w regatach challengerów Louis Vuitton Cup. Osobiste gratulacje odebrał od króla Juana Carlosa I, z którym żeglował wcześniej wielokrotnie.
W latach 2009–2010 był skipperem rosyjskiego teamu Synergy i z nowo uformowanym zespołem odniósł sukcesy w regatach Louis Vuitton Trophy rozgrywanych na jachtach klasy AC. W roku 2008 był skipperem niemieckiego teamu United Internet Germany, przygotowującego się do startu w regatach o Puchar Ameryki 2009. W roku 2002 z polską załogą zdobył mistrzostwo świata w Match Racingu, najbardziej kompleksowej formie żeglarstwa i przez rekordowe 18 miesięcy był liderem międzynarodowego rankingu ISAF.
W latach 2001–2002 był skipperem polskiego teamu ,,Polska 1“ planującego udział w regatach o Puchar Ameryki.
Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw świata w różnych klasach jachtów morskich i zwycięzcą licznych międzynarodowych regat w klasach:
One Tone,
50 stóp
Mumm 36,
ILC 46,
ILC 40,
Sydney 40,
Wally i Swan.
TP 52
Wygrywał m.in Admiral’s Cup, Commodores Cup, Copa del Rey, Kiel Week, Sardinia Cup, SORC, Palmavella, Zegna Trophy., Rolex Giraglia Race, Voile de St. Barths.
W roku 1996 był trenerem konsultantem polskiej kadry olimpijskiej i miał decydujący wpływ na zdobycie złotego medalu w klasie Finn przez Mateusza Kusznierewicza na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.
Zdecydowanie najlepszy żeglarz lodowy na świecie. W klasie DN jest najbardziej utytułowanym bojerowcem wszech czasów.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz