Drewniana kładka edukacyjna przez jezioro Dywickie została oddana mieszkańcom do użytku w poniedziałek (8 kwietnia) i od początku wzbudziła ich zachwyt.
- Jestem pod wrażeniem! Super - komentuje Anna Krakowiak.
Inni mieszkańcy wypowiadają się w podobnym tonie.
- Pięknieje nasza gmina, jest gdzie spacerować, coraz ładniej nad jeziorem - cieszy się z kolei pani Monika.
Także spotkani przez nas mieszkańcy pozytywnie komentowali zakończoną inwestycję nad jeziorem.
- Kładka piękna, kolor na razie może zbyt intensywny, ale pewnie lakier nieco wyblaknie od słońca - mówi mieszkanka, którą spotkaliśmy na kładce na spacerze z psem.
Budowa kładki edukacyjnej przez zachodnią część jeziora Dywickiego od strony drogi krajowej nr 51 ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Drewnianą konstrukcję na palach zrealizowała ostródzka firma Dromo. Podczas wykonywania prac nie obyło się bez zabawnych niespodzianek.
- Na początku kwietnia nasze niemałe zdziwienie wzbudził dzik przepływający przez jezioro przy kładce - komentuje jeden z pracowników. - Udało nam się go uwiecznić na zdjęciu.
Koszt wykonania kładki zamknął się w kwocie 369 tysięcy złotych, z czego gmina pozyskała dokładnie 80,9 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego "Warmia i Mazury 2014-20". Na kładce zamontowane zostały trzy gustowne tablice edukacyjne o ptakach, które można spotkać nad jeziorem. A są to czapla siwa, bąk i zimorodek. Tekst na tablice opracowała merytorycznie Danuta Pilguj, która w urzędzie zajmuje się ochroną środowiska. Tablice o faunie jeziora dobrze korespondują z kamiennymi rzeźbami nadwodnych zwierząt, które stanęły na ścieżce wokół jeziora latem 2018 roku.
To jednak nie koniec, bo już wkrótce przestrzeń nad jeziorem Dywickim zmieni się jeszcze bardziej z korzyścią dla mieszkańców.
- Do 16 kwietnia czekamy na oferty firm, które chcą wykonać II etap zagospodarowania terenów nad jeziorem Dywickim – mówi Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity. - Zakres tej inwestycji przewiduje m.in. budowę wkomponowanego w istniejącą skarpę, budynku sanitarno-magazynowego z przebieralniami i WC. Na stropie budynku będzie drewniany taras widokowy na jezioro, a przed budynkiem od strony jeziora zaplanowano miejsce na grilla.
Z kolei od budynku w dół zaplanowano prefabrykowane stopnie betonowe i miejsce biernego wypoczynku w postaci zespołu drewnianych ław na żelbetowych prefabrykatach. Na samym dole powstanie drewniany taras rekreacyjno-widokowy o wymiarach 6 na10 metrów. Zaplanowano też budowę ciągu pieszego i pieszo-jezdnego od ul. Jeżynowej do plaży na dole.
- Trzymajmy wszyscy kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie przetargu - mówi wójt Zadworny. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze to jest szansa, że cała inwestycja nad jeziorem zakończy się do 30 sierpnia tego roku.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz