Przejęcie kontroli nad własnym życiem i uwolnienie się od uzależnienia to cel, do którego dążą działania podejmowane przez pacjentów przebywających w klinice odwykowej. Profesjonalne wsparcie jest w tym procesie niezwykle istotne. Jednak pobyt w takiej placówce bywa przedmiotem obaw. Bardzo często wynikają one z niewiedzy i błędnych założeń na temat ośrodka leczenia uzależnień. Jak naprawdę przebiega oferowana tam terapia?
Jak wygląda pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień?
Proces wychodzenia z uzależnienia owiany jest wieloma mitami i nieuzasadnionymi obawami. Walka z nałogiem jest trudna, jednak w dłuższej perspektywie z pewnością mniej uciążliwa niż konsekwencje pogłębiającego się uzależnienia. Pobyt w takiej placówce może ułatwić ten proces.
Zależnie od potrzeb i rodzaju uzależnienia możliwe jest odbycie pięciodniowego detoksu, lub dłuższego odwyku. Każda z tych opcji wiąże się z nieco innym kosztem. Dostępne są różne długości pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, cennik różni się też w zależności od wybranego wariantu zakwaterowania. Trzeba też pamiętać, że oferta dotyczy nie tylko uczestnictwa w zajęciach, ale także całodobowego pobytu i wyżywienia.
Przyczyny lęku przed odwykiem?
Każda osoba, która chce dokonać istotnych zmian w swoim życiu może odczuwać strach przed nieznanym. To samo dotyczy także osób zgłaszających się do kliniki odwykowej. Ten niepokój można nieco złagodzić, dowiadując się, jak działają takie placówki. Dlatego warto zapoznać się z planem terapii i rodzajami zajęć oferowanych w jej trakcie.
Duża część osób uzależnionych obawia się także stygmatyzacji i odrzucenia. Dlatego dla ośrodka leczenia uzależnień bardzo ważna jest ochrona danych osobowych pacjenta i zapewnienie dyskrecji.
Jedną z metod pracy nad sobą są zajęcia grupowe. Pozwalają one zapoznać się z historiami innych, ich przemyśleniami oraz metodami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To bardzo cenne lekcje, które udowadniają pacjentowi, że nie jest jedyną osobą doświadczającą takich problemów. Odniesienie swojej sytuacji do przeżyć innych osób pozwala lepiej zrozumieć siebie.
Obawy o skuteczność terapii
Przyczyną lęku wielu osób uzależnionych, jest także powodzenie procesu wyjścia z nałogu. Często nie jest to pierwsza próba uwolnienia się od uzależnienia. Należy jednak pamiętać, że w takiej placówce oferowana jest profesjonalna pomoc. Klinika odwykowa zatrudnia doświadczonych specjalistów, którzy stanowią dla pacjentów duże wsparcie. Realizowany przez ośrodek program, jest także przygotowany specjalnie z myślą o osobach uzależnionych i ma realny wpływ na skuteczność walki z nałogiem.
Wielu pacjentów obawia się także objawów związanych z odstawieniem uzależniającej substancji. Detoksykacja jest pierwszym etapem leczenia i często towarzyszą jej takie problemy. Należy jednak pamiętać, że objawy odstawienne są przejściowe, a pozostawanie w nałogu może wiązać się z wieloma dolegliwościami spowodowanymi negatywnym wpływem takich środków na zdrowie. Co więcej, w placówce odwykowej zatrudniony jest profesjonalny personel, który czuwa nad bezpieczeństwem pacjentów i ułatwia im przejście tego trudnego okresu.
Jak poradzić sobie z lękiem przed pobytem w ośrodku odwykowym?
Po pierwsze należy uświadomić sobie, jaki jest cel takiego pobytu. Decyzja o zerwaniu z nałogiem jest konsekwencją racjonalnej oceny sytuacji i wyrazem troski o własne zdrowie. Tkwienie w uzależnieniu prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dotyczących zdrowia, życia społecznego, czy sfery emocjonalnej.
Aby oswoić się z myślą o odwyku, warto zapoznać się z funkcjonowaniem takiej placówki. W razie pytań i wątpliwości można też skontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem leczenia uzależnień.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz