Przypomnijmy, w 2015 roku inwestor, firma Arbet, chciał wybudować na działce kupionej od UWM-u dyskont. Sklep miał powstać na dawnym boisku UWM-u przy ulicy Żołnierskiej. Wtedy też prezydent Olsztyna wysłuchał głosów mieszkańców i sprzeciwił się tym planom inwestora występując jednocześnie z wnioskiem o przystąpienie do przygotowania planu zagospodarowania dla tego terenu, by mieć większa kontrolę nad formą zabudowy. Jak się okazało prezydent przegrał jednak z radnymi, którzy nie dopuścili do głosowania w tej sprawie, tym samym zdejmując punkt z obrad sesji.
Miasto było więc zobowiązane wydać zezwolenie na budowę. Nieoczekiwanie jednak inwestor zmienił plany i zrezygnował z budowy dyskontu, a wiosną 2016 roku złożył wniosek o pozwolenie na budowę bloków mieszkalnych o wysokości do 32 metrów.
Prezydent po raz kolejny podjął próbę przeforsowania uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania dla tego terenu. Zdyscyplinowani już radni koalicji prezydenta – tym razem zagłosowali ''za'' przystąpieniem do sporządzenia dokumentu.
W tym czasie, inwestor rozpoczął już realizację zabudowy mieszkaniowej na tym terenie. Przeciwni budowie od początku byli mieszkańcy okolicznych bloków, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego oraz prezydent Olsztyna. Ratusz nie wydał zgody na inwestycję w tym kształcie. Inwestor skorygował plany i zapewnił, że wybuduje dwa bloki od pięciu do dziesięciu kondygnacji, przy czym niższy z budynków zlokalizowany będzie bliżej obserwatorium. Miasto rzeczywiście zgodziło się na zabudowę schodkową, jednak okazało się, że inwestor ponownie nie dostosował się do warunków technicznych ograniczając nasłonecznienie do półtorej godziny zamiast trzech godzin. Miasto ponownie nie zgodziło się na budowę, jednak inwestor odwołał się od tej decyzji do wojewody i wygrał. Prace przy budowie bloków trwają.
Tymczasem UWM wystąpił właśnie o zmianę kwalifikacji działki po dawnej Wyższej Szkole Pedagogicznej u zbiegu ulicy Żołnierskiej i Obiegowej. Uczelnia chce bowiem sprzedać teren pod kolejną zabudowę mieszkaniową.
Ten wniosek zbiegł się w czasie z zakończeniem prac nad planem zagospodarowania dla terenu pomiędzy ulicami: Żołnierską, T. Kościuszki, Niepodległości, W. Pstrowskiego wraz z pasem drogowym ulicy Obiegowej.
Plan ogranicza nieco gęstość zabudowy na tym terenie, a jednocześnie wprowadza surowsze warunki dające kontrolę nad zagospodarowaniem działki.
Projekt uchwalający plan zagospodarowania stanął dziś na olsztyńskiej sesji i został przyjęty przez radnych.
Nowe inwestycje na tym terenie będą już realizowane w oparciu o ten ważny dokument. Co ważne, cały teren objęty planem nie może mieć zabudowy śródmiejskiej, a więc ograniczone będzie z góry zagęszczenie zabudowy czy wysokość nowych bloków.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz